Co zrobić żeby pranie ładnie pachniało?

aloes

Co zrobić żeby pranie ładnie pachniało?

  • 5 lutego, 2023

Każdy z nas chce, by po wyjęciu z szafy pranie roztaczało woń świeżości. Co zrobić, żeby ubrania po praniu ładnie pachniały? Oto kilka porad, które pomogą zadbać o ten aspekt. Doradzimy też, jak zapobiec brzydkiemu zapachowi po wyjęciu z pralki i, jak sobie z nim poradzić.

Co zrobić, żeby pranie ładnie pachniało? Wybór odpowiednich środków

Wybór odpowiednich środków do prania to podstawa. Warto zainwestować w dobrej jakości proszek lub płyn, które nie tylko dokładnie wyczyści nasze ubrania, ale także nada im przyjemny zapach. Należy pamiętać, że różne marki oferują odmienne zapachy, dlatego warto poszukać takiego, który najbardziej nam odpowiada. W internecie znajdziemy wiele rankingów najlepszych płynów do prania, co zdecydowanie ułatwia wybór.

Co zrobić, żeby ubrania po praniu ładnie pachniały? Używać płynów do płukania wysokiej jakości!

Płyny do płukania to kolejny sposób na to, aby nasze ubrania pięknie pachniały. Wystarczy dodać je do specjalnej komory w pralce lub wlać bezpośrednio do ostatniego płukania. Tego typu produkty nie tylko nadają tkaninom miękkość, ale również zapach, który długo się utrzymuje. Warto sprawdzić też ranking prezentujący najlepsze płyny do płukania, dostępny na stronie https://terdeals.com/pl/ranking/664/ranking-top-5-najlepszych-plynow-do-plukania.

Co zrobić, żeby ubrania ładnie pachniały po praniu? Prawidłowa temperature

Wysoka temperatura prania niszczy nie tylko włókna ubrań, ale także wpływa na zapach. Dlatego warto wybierać niższe wartości, zwłaszcza gdy nie pierzemy bardzo zabrudzonych rzeczy. Ten krok stanowi nie tylko oszczędność energii i pieniędzy. Okazuje się, że też korzystnie wpływa na zapach prania.

Regularne czyszczenie pralki, a zapach prania

Jeśli zastanawiamy się, co zrobić, żeby pranie ładnie pachniało, warto pomyśleć nie tylko o ubraniach, ale też o… urządzeniu, które je pierze! Jeśli nasza pralka od dawna nie była czyszczona, to odzież nie będzie roztaczało woni świeżości. Warto regularnie czyścić jej wnętrze — przynajmniej raz na 3 miesiące. Możemy wykorzystać do tego specjalne środki dostępne w sklepach z chemią gospodarczą lub skorzystać z domowych sposobów.

Domowe sposoby na czyszczenie pralki:

  • ocet — dodajemy 2 filiżanki octu do pojemnika na detergenty, uruchamiamy pranie w wyższej temperaturze (bez ubrań — bęben powinien być pusty);
  • soda oczyszczona — dodajemy 1/2 szklanki sody oczyszczonej do pojemnika na detergenty i uruchamiamy krótki cykl prania w wyższej temperaturze — bez ubrań;
  • sok z cytryny — wyciskamy sok z jednej cytryny i dodajemy go do pojemnika na detergent, uruchamiamy krótki cykl prania z pustym bębnem;
  • wybielacz — dodajemy 1/2 szklanki wybielacza do pojemnika na detergent, uruchamiamy długi cykl prania w wyższej temperaturze (w tym przypadku oczywiście też bęben musi być pusty).

Pamiętajmy, żeby po każdym cyklu prania zostawiać drzwi pralki otwarte, aby umożliwić cyrkulację powietrza i zapobiec rozwojowi grzybów. Warto też wyczyścić dokładnie uszczelki, ponieważ tam najczęściej gromadzi się pleśń.

Co zrobić, żeby ubrania po praniu ładnie pachniały? Zadbać o suszenie

Suszarka do ubrań jest wygodna, ale niestety nie wpływa korzystnie na zapach prania. Dlatego warto wystawiać odzież na dwór – na balkonie lub w ogrodzie. Świeże powietrze doda naszym ubraniom świeżości i przyjemnego zapachu. Jeśli potrzebujemy korzystać z suszarki wolnostojącej, warto otwierać drzwiczki po wyjęciu prania oraz regularnie ją czyścić.

Odpowiednie przechowywanie ubrań

Odpowiednie przechowywanie odzieży to kolejny ważny czynnik wpływający na jej woń. Dlatego, jeśli zastanawiamy się, co zrobić, żeby ubrania ładnie pachniały po praniu, warto zainteresować się prawidłowym składowaniem ich po wysuszeniu. Oto kilka wskazówek dotyczących przechowywania ubrań:

  • sortujemy ubrania według rodzaju i sezonu, np. zimową odzież oddziel od letniej;
  • przed przechowaniem upewnijmy się, czy wszystkie ubrania są czyste i suche;
  • unikajmy przechowywania ubrań w miejscach narażonych na wilgoć lub zbyt wysoką temperaturę;
  • jeśli przechowujemy ubrania w szafie, zawieśmy je na wieszakach i unikajmy zgniatania.

Ubrania wykonane z delikatnych materiałów, takich jak jedwab czy wełna, należy przechowywać w torbach lub pokrowcach, aby chronić je przed kurzem i światłem. Wówczas nie zyskają nieprzyjemnego zapachu.