Jak dobrać biustonosz?

Jak dobrać biustonosz?

  • 22 czerwca, 2021

Biustonosz jest nie tylko częścią kobiecej garderoby, ale również niezwykłym atrybutem kobiecości. Odgrywa istotną rolę w codziennych kreacjach i wpływa na swobodę ruchu, komfort oraz na zdrowie kobiety. Niezwykle istotna jest umiejętność dobrania odpowiedniego biustonosza. Dobrze dobrany, tj. adekwatnie do rodzaju sylwetki, rozmiaru i kształtu piersi zdecydowanie, wpływa na końcowy efekt stylizacji. Wychodząc naprzeciw różnym typom kobiecych sylwetek, producenci oferują szeroką gamę biustonoszy, charakteryzujących się niezwykłymi walorami wizualnymi, użytymi materiałami i techniką wykonania. Niemniej, jednak aby dobrać odpowiedni typ, należy znać podstawowe zasady tak, aby miał on nie tylko wpływ na nasze kreacje i końcowy efekt wizualny, ale przede wszystkim służył naszemu zdrowiu.

Fason

Niezwykle istotny w doborze biustonosza damskiego jest  jego fason.  Przed takim wyzwaniem stoi większość współczesnych pań, mających do wyboru niezliczone ilości różnych krojów, modeli, kolorów oraz tkanin. Odpowiedni model dopasowujemy do sylwetki, rozmiaru i kształtu biustu. Dobrze dopasowany biustonosz może zamaskować mankamenty kobiecej sylwetki, a źle dobrany, wprost przeciwnie.

Fason biustonosza, oprócz jego rozmiaru, ma kluczowy wpływ na komfort jego noszenia. Biustonosz wpływa w znaczny sposób na stylizację, wygląd biustu i nasze samopoczucie.
Dla pań o obfitym biuście, idealnym modelem są klasyczne biustonosze, typu full cup. Ten rodzaj stanika pozwala zapanować nad pełnym biustem, nieco go podnieść i uformować w estetyczny sposób. Klasyczny model jest niezwykle wygodny i równie dobrze prezentuje się na piersiach, które, np. po okresie karmienia straciły swoją jędrność i objętość.  Jeżeli jesteś zwolenniczką dużych dekoltów, bardzo dobrym rozwiązaniem, nie kolidującym z ubraniem w takim stylu, są biustonosze, typu plunge. Efektownie zbierają one piersi po bokach, podnosząc i eksponując je w miejscu załamania, tworząc literę V. Tego typu
biustonosze damskie
bardzo dobrze współgrają z letnimi sukienkami i bluzkami, charakteryzującymi się głębokimi dekoltami. Łączenie miseczek jest dyskretne i niewidoczne, nawet przy najgłębszym dekolcie.

Dla pań posiadających jędrny biust, lubiących pozostawiać jego część górną nie zabudowaną, godnymi polecenia są, tzw. balkonetki. Ten fason, subtelnie podkreśla biust, podnosząc go i odkrywając jego górę, przy zachowaniu naturalnej wielkości miseczki. Jego krój, łączy w sobie zarówno cechy pełnego biustonosza, jak i typu half cup. Biustonosze typu half cap, odsłaniają i eksponują większą część biustu. Cieszą się niezwykłą popularnością, dzięki typowemu dla tego kroju unoszeniu i modelowaniu kobiecego ciała. Poza tym dają efekt niezwykle kształtnego, jędrnego biustu.

Dla kreacji wymagających odkrycia ramion, polecana jest klasyczna bardotka, umożliwiająca swobodne noszenie kreacji nie posiadających ramiączek.

Rozmiar

Aby prawidłowo dobrać rozmiar biustonosza, należy zapoznać się z oznaczeniem na nim widocznym. Literka oznacza rozmiar miseczki, a cyfry – obwód pod biustem. Najpierw należy zmierzyć obwód za pomocą miarki krawieckiej. Aby prawidłowo zmierzyć obwód, powinnaś ciasno objąć się biuście i otrzymany wynik, zaokrąglić w dół do liczby będącej wielokrotnością cyfry 5. Następnie mierzymy miseczkę. Aby prawidłowo dobrać miseczkę do rozmiaru biustu, potrzebujesz swój wynik z pomiaru obwodu pod biustem, następnie na podstawie dostępnych tabel, dopasujesz rozmiar miseczki (po wcześniejszym zmierzeniu również obwodu w biuście).
Należy mieć na uwadze, że każdy producent czy marka mają własną numerację i tabelę rozmiarów, dlatego rozmiary biustonoszy różnych firm mogą się od siebie różnić w mniejszym lub w większym stopniu. Ten problem jest wyeliminowany w sytuacji, kiedy korzystasz z oferty jednego producenta.
Pamiętaj, że prawidłowo dobrany rozmiar biustonosza ma istotny wpływ również na Twoje zdrowie, natomiast źle dobrany rozmiar może mieć negatywny wpływ na Twój kręgosłup i piersi.