Co daje wapnowanie gleby?

Co daje wapnowanie gleby?

Wiele osób zastanawia się, co daje wapnowanie gleby. W praktyce sytuacja wygląda w ten sposób, że jest to bardzo istotny zabieg, dzięki któremu istnieje możliwość podwyższenia odczynu gruntu, który utrzymuje zbyt niską wartość.

Co daje wapnowanie poza powyższą kwestią? Dodatkowo pozwala na uzupełnienie przyswajalnego przez rośliny wapna w glebie. Kiedy, czym i jak przeprowadzać tego typu działanie? Jego celem jest uzyskanie maksymalnej korzyści dla uprawianych gatunków, dlatego warto przyjrzeć się temu bliżej.

Wapnowanie gleby – co i jak?

Pierwszy i główny sygnał, przez który warto przeprowadzić wapnowanie gleby, to zbyt duży poziom jej zakwaszenia, czyli zbyt niski odczyn. Aby określić aktualny poziom pH, można wykorzystać kwasomierz (to urządzenie dostępne jest do kupienia we wszystkich sklepach ogrodniczych) lub pobrać próbki i oddać je do badań laboratoryjnych. Druga opcja pozwoli na precyzyjne określenie poziomu zakwaszenia. Warto pamiętać, że ziemię należy pobrać z kilku miejsc, a nie tylko z jednego, ponieważ w różnych próbkach mogą wystąpić różnice w pomiarach.

Odpowiednie warunki gleby są niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Jest to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na powodzenie uprawy. W zależności od tego, jakie gatunki wzbudziły zainteresowanie właściciela ziemi, istnieje możliwość dostosowania warunków glebowych i zapewnienie jak najlepszych warunków do prawidłowego rozwoju plonów. To właśnie dlatego tak ważne jest regularne wapnowanie gleby. Co daje taki proces? Dzięki niemu do gruntu zostają dostarczone składniki mineralne, które są niezbędne roślinom do prawidłowego wzrostu.

Uprawa roślin – jakie pH gleby?

W zależności od tego, jaki rodzaj roślin jest uprawiany, różni się kwasowość gleby. Posiadając wiedzę odnośnie do wymagań konkretnych gatunków, możemy zapewnić im odpowiednią wartość pH ziemi. Niektóre z roślin, np. borówka amerykańska gustuje w niskich odczynach i w takich przypadkach wapnowanie nie jest konieczne. Sytuacja przedstawia się trochę inaczej w przypadku, gdy uprawiamy warzywa lub chcemy stworzyć piękny trawnik. W takich przypadkach bowiem wapnowanie jest jak najbardziej wskazane.

Na pytanie dotyczące tego, po co wapnować glebę, odpowiedź została już udzielona. Jednak warto również wiedzieć, kiedy należy zaplanować ten proces, żeby przyniósł jak najlepsze rezultaty. Z wielu przeprowadzanych badań wynika, że najlepszym okresem na wapnowanie jest jesień, a więc w momencie, gdy wszystkie plony zostały już zebrane, a rośliny wchodzą w tzw. stan spoczynku.

Czasami zdarza się jednak, że wykonanie wapnowania jesienią jest możliwe. Dlatego w takiej sytuacji można wykonać je również wczesną wiosną. W takiej sytuacji należy pamiętać o tym, aby okres od wapnowania do wysiewu lub sadzenia roślin był możliwie jak najdłuższy.

Wapnowanie gleby jest konieczne, ponieważ podnosi jej odczyn, ale dodatkowo również zwiększa się zawartość wapnia w glebie, który stanowi niezbędny makroelement wchłaniany przez rośliny.

Więcej w serwisie https://industria.eu/