Dlaczego ważna jest dbałość o stan zębów dziecka?

dziecko

Dlaczego ważna jest dbałość o stan zębów dziecka?

  • 11 lutego, 2023

Ostatnie badania pokazały, że niestety stan uzębienia dzieci w Polsce jest daleki od doskonałości. Najczęstszym problemem, z jakim spotykają się najmłodsi pacjenci, jest próchnica. Co ważne, przypadłość ta nie znika razem z utratą zębów mlecznych. Dlatego więc bardzo ważne jest, aby o zęby u dziecka dbać już od pojawienia się pierwszego ząbka. Pozwoli to również uświadomić dziecku, że stomatolog (Gliwice) to nie sadysta, tylko ktoś, kto skutecznie pomoże wyleczyć zęby.

Fluor to podstawa

Próchnica to najczęściej spotykany problem u małych pacjentów. Jest ona powodowana przez bakterie, które żerują na resztkach jedzenia pozostałych w przestrzeniach między zębami oraz powstającej płytce nazębnej. Bakterie te wytwarzają kwas, który uszkadza zęby i powoduje znaczne ubytki, które nie tylko powodują ból podczas spożywania posiłków, ale nieleczone mogą skutkować dużo poważniejszymi schorzeniami. Z pewnością najlepszą odpowiedzią na bakterie próchnicze jest fluor.

Pierwiastek ten jest niezwykle ważny w trakcie rozwoju dziecka. Stanowi on bowiem fundament budowy kości, ale również uzębienia. Jest to najważniejszy i jednocześnie podstawowy składnik produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej. Najważniejszą zaletą fluoru jest redukowanie przez niego kwasów wydzielanych przez bakterie, a także zaburzanie ich metabolizmu. Ponadto redukuje ilość płytki nazębnej, która stanowi pożywkę dla drobnoustrojów. Pasty do zębów, zawierające fluor, mogą być stosowane u dzieci nawet poniżej 2 roku życia.

Stomatolog Lubin — dlaczego jest tak ważny?

Niestety nadal wielu rodziców bagatelizuję potrzebę udania się z maluchem do dentysty. Jak jednak zauważają stomatolodzy, młody pacjent powinien odbyć taką wizytę już po pojawieniu się pierwszego zęba. Ponadto od tego momentu również konieczne jest szczotkowanie zębów u dzieci. Czynność tę należy wykonywać dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Powinna być ona powtarzana aż do 7-8 roku życia. Jest to bardzo ważne, ponieważ taki okres zapewnia najwyższą skuteczność.

Ważne jest, aby pastę nakładać w niewielkich ilościach. Ponadto po zakończeniu szczotkowania dziecko nie powinno płukać jamy ustnej wodą, tylko wypluć nadmiar pasty. Konieczne jest także dobranie odpowiedniej szczoteczki do wieku. Powinna mieć ona odpowiednią twardość oraz wielkość. O jamę ustną można dbać nawet przed pojawieniem się zębów. Wystarczy jednie przepłukiwać wały dziąsłowe przegotowaną wodą lub przemywać je gazą z naparem z rumianku.

Stomatolog to nie sadysta

Zabieranie dziecka na wizyty do dentysty ma bardzo duże znaczenie w kwestii psychologii. Im wcześniej maluch będzie mógł oswoić się z dentystą, tym mniejsza będzie szansa na to, że będzie bał się tego specjalisty w przyszłości. Należy również pamiętać, że stomatolog (Lubin) w podejściu do dzieci zachowuje się zupełnie inaczej niż w przypadku dorosłych. Z tego też powodu dziecko dobrze jest zabierać do dentysty nawet przed pojawieniem się pierwszych ząbków.