Fotowoltaika w Poznaniu – czy to się opłaca?

Fotowoltaika w Poznaniu – czy to się opłaca?

  • 16 czerwca, 2021

Fotowoltaika zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Również wielu mieszkańców Poznania decyduje się na jej instalację na dachach swoich domów. Pozostaje jednak pytanie o opłacalność inwestycji w panele fotowoltaiczne. Czy fotowoltaika Poznań naprawdę się opłaca?

Poznań – fotowoltaika. Ile to kosztuje?

W kontekście opłacalności fotowoltaiki warto zadać sobie pytanie, ile tak naprawdę trzeba w nią zainwestować i po jakim czasie inwestycja może się zwrócić. Jest to bardzo obszerne zagadnienie, ponieważ tak naprawdę wydatek zależy w głównej mierze od zapotrzebowania gospodarstwa domowego lub firmy na energię. Logiczne jest przy tym, że dwuosobowa rodzina zużyje znacznie mniej prądu niż na przykład firma produkcyjna. Dlatego też instalacja fotowoltaiczna może kosztować kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Osoby fizyczne nie muszą jednak ponosić kosztów całej inwestycji. Mają możliwość ubiegać się o różnego rodzaju dotacje, na przykład w ramach programu Mój Prąd. Co więcej, mogą potem odliczyć od podatku pewną kwotę związaną z zakupem oraz instalacją fotowoltaiki. W praktyce można odliczyć aż 53 tysiące złotych, oczywiście, po spełnieniu ustawowych wymogów. Ulga termomodernizacyjna, w ramach której podatnicy mają prawo dokonywać odliczeń, pozwala przyspieszyć czas zwrotu nakładów inwestycyjnych. Ten zaś szacuje się na około 8–10 lat. Okres zwrotu nakładów nazywany jest czasem oszczędności, natomiast później użytkownicy fotowoltaiki zauważają już realne zyski. Spowodowane jest to tym, że nie płacą tak wysokich rachunków za energię elektryczną.

Oczywiście, zredukowanie opłat na rzecz dostawcy energii do zera często nie jest możliwe. Wynika to z faktu, że wszyscy użytkownicy podłączeni do sieci muszą ponosić tak zwane koszty stałe. Służą one między innymi utrzymaniu sieci dystrybucyjnej, dzięki której prąd dociera do gniazdek. Niemniej jednak opłaty te w skali roku wynoszą około 200–500 zł. Patrząc na to, ile przeciętne gospodarstwo domowe zużywa energii elektrycznej, można mówić o prawdziwych oszczędnościach, jakie przynosi fotowoltaika.

Warto pamiętać, że technologia ta pozwala korzystać z odnawialnych źródeł energii, zatem jest w pełni przyjazna środowisku naturalnemu. Każdy, kto dba o planetę, powinien zastanowić się nad instalacją fotowoltaiczną. Poza tym, że przynosi ona zyski jej użytkownikom, to jeszcze jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla natury.

Fotowoltaika w Poznaniu – opinie

Mieszkańcy Poznania, którzy zainwestowali w fotowoltaikę, mają o niej bardzo dobre zdanie. Zazwyczaj są to świadomi ekologicznie ludzie, którzy w dodatku chcieliby zaoszczędzić na wydatkach na prąd. Fotowoltaika Poznań cieszy się więc niesłabnącą popularnością. Szacuje się, że coraz więcej osób będzie chciało w przyszłości w ten sposób pozyskiwać energię z ekologicznych źródeł. Z tego też powodu odnotowuje się ciągły wzrost liczby firm, które zajmują się montowaniem instalacji fotowoltaicznych. Niemniej jednak ważne, aby wybrać uczciwe przedsiębiorstwo, które nie tylko zamontuje panele słoneczne na dachu domu, ale również zajmie się profesjonalnym doradztwem energetycznym.

To właśnie wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych jest kluczowy, aby móc mówić o realnych oszczędnościach. W tym celu należy wykonać audyt energetyczny, który pozwoli oszacować wartość zużywanej przez domowników czy pracowników firmy energii. Jest to oczywiście zadanie dla profesjonalistów – osoba bez odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia zwyczajnie nie jest w stanie świadczyć usług z zakresu doradztwa energetycznego. Poznaniacy, którzy chcieliby zainwestować w fotowoltaikę, powinni zapoznać się z ofertą dostępną na stronie internetowej mbmsolar.pl. Dzięki specjalistom pracującym w MBM SOLAR każdy, kto tylko chce, może cieszyć się z korzyści, jakie przynosi fotowoltaika. Firma oferuje bezpłatną wycenę, a także porady fachowców na każdym etapie inwestycji. Warto pamiętać, że korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się obecnie koniecznością. Każdy może dziś zostać producentem prądu dzięki odpowiednim panelom fotowoltaicznym.