Ile prądu zużywa pompa ciepła? Jaki jest koszt pompy i montażu?

pompa ciepła

Ile prądu zużywa pompa ciepła? Jaki jest koszt pompy i montażu?

  • 5 czerwca, 2022

Koniec ze składowaniem opału i dbaniem o to, aby nie zgasł ogień. Obecnie istniejące piece zastępuje się ekologicznymi pompami ciepła. To jedno z najlepszych rozwiązań na przyszłościowe ogrzewanie gospodarstw domowych, które zaczyna stosować coraz więcej ludzi. Stanowi ono alternatywne pozyskiwanie energii cieplnej i cieszy się coraz większym zainteresowaniem w Zduńskiej Woli. Warto wspomnieć, że możliwe jest dofinansowanie na ekologiczne ogrzewanie domu. Natomiast sam montaż pompy ciepła w Zduńskiej Woli zajmuje tylko 3 dni w przypadku powietrznego typu.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

To, ile prądu zużywa pompa ciepła, zależy od kilku czynników, które należy rozpatrywać indywidualnie. Wśród nich należy wymienić powierzchnię domu. Średnio na metr kwadratowy potrzeba od 10 do 15 kWh na rok. Równie ważnym elementem, od którego zależy zużycie prądu, jest rodzaj systemu wentylacji oraz ogrzewania. Pompa ciepła współpracująca z ogrzewaniem podłogowym daje możliwość obniżenia rachunków, choć na początku trzeba zainwestować w urządzenia i ich montaż. Poza tym, jest to system dbający o trwałość instalacji.

Warto wspomnieć, że pompa ciepła z uwzględnieniem warunków odpowiednich dla niej jest w stanie uzyskać nawet do 75% energii potrzebnej do ogrzewania domu.

Jaki jest koszt eksploatacji i montażu pomp ciepła? Zduńska Wola

Koszt samej pompy ciepła oraz montażu nie zawsze będzie taki sam. Wszystko zależy od regionu, w jakim planujesz założyć tę ekologiczną instalację. W głównej mierze rolę gra tutaj rodzaj urządzenia, czyli dolnego źródła.

Jeśli posiadasz w pobliżu zbiornik wodny, może on okazać się idealnym źródłem do zainstalowania wodnej pompy ciepła. Jeśli nie, warto wykonać specjalną studnię głębinową. Taki system działa cały rok, lecz konieczne są okresowe wymiany układu kontrolnego oraz filtrów. Natomiast zainstalowanie samej pompy jest bardzo skomplikowane oraz drogie.

Tańszą wersją od pomp gruntowych są modele powietrzne. Pozyskują energię elektryczną z powietrza atmosferycznego. Jest to najczęściej wybierany rodzaj, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Największą zaletę instalacji tego systemu stanowi brak konieczności wykonywania dolnego źródła ciepła w postaci kolektora gruntowego lub sondy pionowej. Ponadto w przeciwieństwie do pomp wodnych nie trzeba wykonywać studni głębinowych czy przekopów do cieków wodnych. Dzięki temu oszczędzisz około 15 tysięcy złotych.

Najdroższymi pompami ciepła są egzemplarze gruntowe, ich cena średnio wynosi 15 tysięcy złotych. Do tego kosztu należy doliczyć kwotę za montaż. Są to modele tanie w utrzymaniu, lecz bardzo drogie w instalacji.

Podsumowując, średnia cena zakupu powietrznego modelu wynosi 30 tysięcy złotych, natomiast gruntowej pompy ciepła ok. 45 tysięcy złotych. Natomiast koszt montażu pompy ciepła w Zduńskiej Woli rozpoczyna się od około 2 tysięcy złotych. Są to szacowane ceny dla tego regionu, które mogą się zmieniać. Najlepiej samemu zgłosić się do specjalistów z okolic Zduńskiej Woli – powinni przesłać Ci szczegółowe wyceny.