Jak działa kawiarka elektryczna?

Jak działa kawiarka elektryczna?

  • 16 lutego, 2021

Kawiarka elektryczna to małe, niepozorne urządzenie, które pozwala zaparzyć w domowym zaciszu aromatyczne, mocne espresso rodem z włoskiej restauracji. Jeśli jeszcze jej nie masz, zobacz, dlaczego warto ją nabyć. Kawiarki przeżywają teraz prawdziwy renesans wśród koneserów „małej czarnej”. Ułatwiają życie, a do tego są dziecinnie proste w obsłudze.

Kawiarka elektryczna – co to jest?

Można ją spokojnie nazwać młodszą siostrą kawiarki tradycyjnej, która cieszyła się dawniej dużą popularnością. Urządzenie służy do zaparzania kawy metodą ciśnieniową i jest dobrze znane jej miłośnikom. Wydobywa z niej wielki potencjał, który jest uwalniany poprzez niepowtarzalny zapach i smak.
Budowa kawiarki nie jest skomplikowana. Te elektryczne od tych użytkowanych na gazie lub płycie indukcyjnej w zasadzie różnią się nieznacznie. Urządzenie posiada elementy takie jak:

  • dolny zbiornik na wodę
    sitko na zmieloną kawę
  • górny dzbanek na gotowy napar
  • podstawę grzewczą, która stanowi jego dodatkowe wyposażenie.

Jak działa kawiarka elektryczna?

Mówiąc wprost: prościej już być nie mogło. Obsługa kawiarki elektrycznej sprowadza się do podłączenia jej do prądu oraz do wciśnięcia jednego guzika. Najpierw dolny dzbanek napełniamy wodą, na sito sypiemy zmieloną kawę. Gdy kawiarka zaczyna się nagrzewać, woda pod wpływem ciśnienia przechodzi przez sitko z kawą. Następnie zbiera się w górnym dzbanku już jako najprawdziwsze, iście włoskie espresso. Co ciekawe, niektóre kawiarki posiadają możliwość podgrzewania kawy. Gdy nie jest to już potrzebne, samoczynnie się wyłączają. Kawiarki elektryczne są prostsze w obsłudze niż te gazowe czy na indukcję. Nie trzeba w ich przypadku kontrolować procesu zaparzania kawy – przyrządza się ona niejako sama, bez naszego udziału.

Kawiarka elektryczna – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Walory wizualne, choć dla niektórych są istotne, powinny zejść na drugi plan. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na parametry techniczne urządzenia, które chcemy kupić. To one bezpośrednio będą odpowiedzialne za jego funkcjonuje i spełnienie Twoich oczekiwań:

Pojemność

Na rynku dostępne są kawiarenki o różnej pojemności. Najmniejsze pozwalają zaparzyć dwie filiżanki espresso, a te większe nawet do dziesięciu. Którą wybrać? To zależy od tego, ile osób docelowo ma korzystać z urządzenia. Jeśli tylko dwie, sprawdzi się mała kawiarka. Pojemność urządzenia dostosuj do liczby domowników i do tempa Twojego życia towarzyskiego.

Moc

Moc kawiarki przekłada się bezpośrednio na czas zaparzania kawy. Im większa moc, tym szybciej zaparzy nam się nasze przepyszne espresso. Optymalna moc to 400-600 W.

Dodatkowe funkcje

Zanim kupisz konkretny model, koniecznie dowiedz się, jakie ma funkcje dodatkowe. Niektóre kawiarki elektryczne mają wbudowany podgrzewacz do wody. Dzięki temu rosną szanse na picie po czasie ciepłej kawy zamiast zimnej. Są też urządzenia z innymi udogodnieniami takimi jak np. spieniacz do mleka. Te funkcje również dopasuj do oczekiwań swoich i domowników albo często odwiedzających Cię gości. Czasem warto zdecydować się na niewiele droższy model w zamian za gadżet, którego wykorzystanie przy sięganiu po kolejną filiżankę lub kubek kawy wywoła na twarzy jeszcze większy uśmiech.

Materiał, z którego powstała

Na ogół kawiarki elektryczne wytwarza się z aluminium, które szybko się nagrzewa. Niektóre modele posiadają górny dzbanek z tworzywa sztucznego.

Cena

Rozpiętość cenowa jest niezmiernie szeroka, bowiem już od około 100 zł do nawet blisko 600 zł. Przeanalizuj, czy cena modelu, który chcesz wybrać, jest adekwatna do jakości. Lepiej miej pewność, że nie przepłacasz. Pamiętaj, że kawiarka powinna być porządnie wykonana, tak by kawa nie miała metalicznego posmaku, co niestety zdarza się w niektórych modelach. Nie jest to ani przyjemne, ani też zdrowe. Na pewno – jak w przypadku innych domowych sprzętów – warto sięgnąć po sprawdzone modele renomowanych firm.
Podsumowując, dzięki kawiarce elektrycznej parzenie kawy staje się łatwym i przyjemnym rytuałem. Dzięki niej dom wypełnia intensywny zapach espresso. Możesz wczuć się w rolę prawdziwego baristy i rozpieszczać w ten sposób swoich najbliższych. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonana/przekonany, dlaczego warto mieć kawiarkę elektryczną, doceń, że jest tańsza od ekspresu ciśnieniowego. Zajmuje też znacznie mniej miejsca. Możesz ją zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie możliwe jest podłączenie do prądu elektrycznego.