Kalibracja alkomatów
Kalibracja alkomatów
Alkomaty z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców. Nie są to bowiem urządzenia stosowane wyłącznie przez policję czy firmy transportowe. Dziś alkomat może zakupić każdy do użytku prywatnego. To bardzo praktyczne rozwiązane. W każdym momencie można sprawdzić swój stan trzeźwości, a tym samym uniknąć ryzyka prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Każdy zapewne zgodzi się, że ma to ogromne znaczenia dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na rynku dostępne są różne rodzaje alkomatów. To co jednak łączy wszystkie modele alkomatów to fakt, iż muszą być one systematycznie kalibrowane. W przeciwnym razie urządzenie przestanie wyświetlać dokładne i precyzyjne wyniki pomiarów. Warto zatem wiedzieć czym jest kalibracja i na czym polega.
Czym jest i jak działa alkomat?
Alkomat mierzy ilościową zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu sprawdzić można wysokość stężenia alkoholu. we krwi. Kluczowym elementem w każdym alkomacie jest sensor, czyli element czuły na alkohol. Samo działanie tego urządzenia jest proste. Wystarczy wdmuchać powietrze przez ustnik lub do specjalnego otworu i już po kilku sekundach na wyświetlaczu pojawi się wynik pomiaru. Aby jednak był on precyzyjny, alkomat musi być skalibrowany. To warunek jego prawidłowego działania.
Czym jest kalibracja alkomatów?
Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne modele alkomatów. Największą popularnością cieszą się przede wszystkim alkomaty elektrochemiczne. Każdy jednak alkomat po pewnym czasie ulega rozregulowaniu. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, są to na pewno warunki atmosferyczne. Jest tak zwłaszcza wtedy, kiedy pomiary często wykonywane są na świeżym powietrzu. Na rozregulowanie się alkomatu wpływ może mieć zmienna temperatura oraz wilgotność powietrza. Po drugie, na rozregulowanie alkomatów wpływ ma również częstotliwość korzystania z urządzenia. Im więcej pomiarów, tym szybciej alkomat może ulec rozregulowaniu, a tym samym przestanie wskazywać wiarygodne wyniki pomiarów. W przypadku rozregulowania urządzenia, konieczna jest jego szybka kalibracja. Polega ona na porównaniu wyników wskazywanych przez alkomat z wynikami wzorcowymi. Jeśli okaże się, że wyniki są rozbieżne, to konieczna jest instalacja nowego oprogramowania w alkomacie. Po wszystkim urządzenie znów wskazywać będzie wiarygodne wyniki pomiarów.
Przebieg kalibracji alkomatów
W celu kalibracji alkomatów korzysta się ze specjalnych symulatorów. Cały proces rozpoczyna się od przełączenia alkomatu w tryb serwisowy. W tym momencie wprowadzane są do urządzenia próbki alkoholu, które posiadają różne stężenie. Pozwala to na porównanie wyników wskazywanych przez urządzenie z wynikami wzorcowymi. Trzeba jednak wiedzieć, że samodzielna kalibracja alkomatu nie jest możliwa. Naprawa i kalibracja alkomatów musi być przeprowadzona przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Wiedza i doświadczenie są konieczne do prawidłowej interpretacji wyników oraz do wdrożenia odpowiednich poprawek w alkomacie. Dodatkowo do kalibracji tych urządzeń potrzeby jest specjalistyczny sprzęt i warunki. Potrzebne są tu choćby tzw. piny, urządzenia wzorcowe oraz stanowisko pomiarowe.
Profesjonalny serwis i kalibracja alkomatów
W przypadku konieczności kalibracji alkomatu, zawsze wybrać należy profesjonalny i renomowany serwis. Istotne jest, aby serwis ten i pracujący w nim serwisanci posiadali odpowiednie doświadczenie w zakresie kalibracji alkomatów. Istotne jest także, aby serwis korzystał z nowoczesnego sprzętu i urządzeń. Przykładem takiej firmy może być serwis https://promil-lab.pl/kalibracja-i-serwis-alkomatow. Skorzystanie z usług takiej firmy to gwarancja wysokiej jakości. Serwis wykorzystuje w swojej pracy nowoczesne rozwiązania, a dodatkowo kalibracja alkomatów wykonywana jest w specjalnie przystosowanych do tego celu warunkach. Można być zatem pewnym, że po kalibracji alkomat znów wskazuje precyzyjne i dokładne wyniki pomiarów. Co ważne, firma posiada swoje odziały niemal w całym kraju. Oferuje także możliwość darmowej przesyłki alkomatu.