Najczęstsze usterki w ciągnikach rolniczych?
Najczęstsze usterki w ciągnikach rolniczych?
Ciągnik rolniczy składa się z wielu różnych podzespołów oraz instalacji. By maszyna mogła poprawnie wykonywać swoją pracę, muszą być one sprawne. Jeżeli w Twoim traktorze wystąpiła jakaś awaria, polecamy zapoznać się z poniższym poradnikiem. Przedstawiamy w nim najczęściej pojawiające się usterki w ciągnikach, a także sposoby na ich naprawę. Posiadając tą wiedzę, możesz być pewien, że nie zaskoczy Cię żadna niespodzianka na przykład w trakcie żniw. Dowiesz się także jakie części do traktorów warto zawsze mieć pod ręką w gospodarstwie.
Usterki układu paliwowego
Najgorszym, co może spotkać rolnika w trakcie sezonu, to awaria silnika spalinowego w traktorze. Oczywiście nie oznacza to, że jednostka napędowa musiała ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu. Zazwyczaj problemem są przykładowo zatkane filtry paliwowe. Dzieje się tak, gdy maszyna często tankowana jest z beczek lub kanistrów, w których mogły zgromadzić się różne ciała obce. Dlatego zawsze warto posiadać pod ręką zestaw filtrów. Można kupić je w sklepie AgriTruck, oferującym części zamienne do traktorów. Naprawa polega na odkręceniu puszek z wkładami filtrującymi i zastąpieniu ich nowymi, wcześniej dokładnie czyszcząc obudowy. Po odpowietrzeniu układu paliwowego ciągnik powinien odzyskać pełną moc. Aby w Twoim traktorze nie wystąpiła takiego rodzaju usterka, zawsze wymieniaj filtry przynajmniej raz do roku, najlepiej tuż przed rozpoczęciem pierwszych większych prac polowych na wiosnę. Części do ciągników rolniczych możesz natomiast kupić online i sporo w ten sposób zaoszczędzić.
Awaria podnośnika hydraulicznego
Każdy traktor posiada z tyłu tak zwany trójpunktowy układ zawieszenia (TUZ), który umożliwia podpinanie różnego sprzętu. Dolne ramiona są dodatkowo podnoszone, dzięki ciśnieniu w układzie hydrauliki. Bez sprawnego TUZ-a i jego podnośnika, nie ma możliwości współpracy ciągnika z bronami, pługiem, rozsiewaczem do nawozów, siewnikiem, kosiarką rotacyjną i wieloma innymi urządzeniami. Pozostaje jedynie możliwość holowania przyczep. Najczęściej awaria podnośnika TUZ-a spowodowana jest kiepskiej jakości olejem. Jeśli w Twoim traktorze nie był on wymieniany od bardzo dawna, mogło dodatkowo dojść do zatkania filtrów hydrauliki. Części do traktorów pozwalające na naprawę tej sytuacji możesz jednak bez problemu zamówić online. Sklep posiada szeroki asortyment różnych komponentów, które pozwolą szybko przywrócić instalację hydrauliczną do pełnej sprawności. Potrzebne będzie kilka litrów nowego oleju, a także wszelkie filtry pracujące w układzie. Jeżeli tylko nie doszło do uszkodzenia pompy oraz siłownika, po naprawie podnośnik będzie działał jak nowy.
Brak ładowania akumulatora
Równie często pojawiającą się usterką jest awaria instalacji elektrycznej. Może ona objawić się na różne sposoby. Najczęściej uszkodzeniu ulegają szczotki lub uzwojenia prądnicy bądź alternatora, który przestaje ładować akumulator. W takiej sytuacji, po dłuższej pracy ciągnika, możesz nie być już w stanie uruchomić jednostki napędowej. Opinie większości rolników pokazują, że w przypadku posiadania prądnicy najlepiej dokonać jej wymiany na alternator. Ten możesz zakupić na stronie, po bardzo okazyjnej cenie. Dzięki temu pełny prąd ładowania będzie dostępny nie tylko w czasie utrzymywania silnika na wysokich obrotach, ale także na biegu jałowym. W ten sposób nie tylko naprawisz usterkę braku ładowania, ale również zapewnisz lepsze warunki pracy dla Twoich akumulatorów, które z pewnością odwdzięczą się za to dłuższą żywotnością.
Powyżej wymieniliśmy usterki traktorów, które pojawiają się zdecydowanie najczęściej. Warto więc posiadać pod ręką takie części do ciągników rolniczych, jak zamienne wkłady filtrujące paliwo, zapas oleju oraz filtry do układu hydrauliki, a także przyglądać się dokładnie pracy prądnicy bądź alternatora. Dobrym pomysłem jest też zakup zapasowych żarówek oświetlenia zewnętrznego, a zwłaszcza bezpieczników. Cena tego typu części jest bardzo niewielka, natomiast w kryzysowej sytuacji mogą one uratować skórę, a przynajmniej zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów.