Oftalmoskop bezpośredni – czym jest i do czego służy?

Oftalmoskop bezpośredni – czym jest i do czego służy?

  • 22 lipca, 2021

Wzrok należy do jednych z najważniejszych zmysłów zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Może on ulec osłabieniu, a także być podatnym na różne choroby. Podobnie dzieje się również u zwierząt. Do gabinetu weterynaryjnego przychodzi wiele pacjentów z różnymi problemami zdrowotnymi. Aby postawić właściwą diagnozę, należy wykonać wiele badań. Jednym z nich jest badanie okulistyczne, które kojarzy się z przykrym doświadczeniem. Samo badanie przebiega w sposób bardzo prosty, ale odczytanie wyników może sprawić sporo problemów. Ponadto do jego wykonania potrzebujemy specjalnego sprzętu. Jednym z instrumentów jest między innymi oftalmoskop bezpośredni. Pozwala on zbadać dno oka, które ze względu na małą źrenicę, jest dosyć utrudnione. Możemy również mieć ogląd na siatkówkę oraz tarczę nerwu wzrokowego. Dzięki temu urządzeniu możemy wykryć bardzo wiele chorób. Jednak czym jest dokładnie oftalmoskop i jaki jest mechanizm jego działania?

Oftalmoskop, co to jest?

Na badanie wielu struktur oka tylnego pozwala jedno z najpowszechniejszych badań, czyli oftalmoskopia. Zazwyczaj przeprowadza się ją po wcześniejszym podaniu leków, np. atropiny czy neosynefryny, które rozszerzają niewielką źrenicę. Jej rozszerzenie jest bardzo ważne, ponieważ daje to możliwość pełnej oceny dna oka, w szczególności siatkówki i jej unaczynienia, a także soczewki oraz ciała szklistego. Do tego badania będzie niezbędny specjalny sprzęt, jakim jest oftalmoskopWyróżniamy kilka rodzajów tego urządzenia. Są między innymi oftalmoskop bezpośredni, pośredni i cyfrowy. Czym różni się badanie bezpośrednie od pośredniego? Pierwszy z rodzajów pozwala na bardzo precyzyjne zbadanie konkretnych obszarów siatkówki. Z kolei sprzęt do badania pośredniego umożliwia ocenę całego narządu.

Oftalmoskop to urządzenie, które pozwala dokładnie zbadać tak skomplikowany narząd, jakim jest siatkówka. W gabinecie weterynaryjnym sprzęt ten działa poprzez emisję światła, która następnie przechodzi przez oko zwierzęcia i odbija się od wewnętrznych struktur. Pozwala to zobaczyć wszystkie szczegóły wewnątrz oka. Urządzenie działa jak soczewka mikroskopu o dużym powiększeniu i zapewnia prawdziwy, nieodwrócony obraz rzeczywisty. Jednak ze względu na duży obszar badania, ograniczone widzenie przez wąskie źrenice, a także to, że zwierzęta dość często się poruszają, to badanie może być utrudnione. Dlatego częściej się stosuje oftalmoskop pośredni.

Oftalmoskop budowa

Sprzęt do badań okulistycznych powstał w połowie XIX wieku. Przez wiele lat urządzenie to ulegało wielu udoskonaleniom. W ich rozwój duży wkład miał między innymi polski okulista Ksawery Gałęzowski. Schemat urządzenia pozostał jednak bez zmian. Składa się on ze źródła światła, pryzmatu lub lusterka i soczewek korygujących. Ponadto urządzenie może posiadać specjalne filtry i przesłony, które pozwolą na bardzo dokładne obejrzenie wielu struktur oka. Jest to dość kosztowny sprzęt, ale bardzo potrzebny we właściwej diagnostyce schorzeń okulistycznych. Na rynku istnieje kilka marek, na które warto zwrócić uwagę, kupując oftalmoskop.

W wielu sklepach, np. https://glowackivet.pl/72-oftalmoskopy-bezposrednie możemy nabyć różnego rodzaju wzierniki oka. Jedną z najbardziej popularnych firm, które produkują tego typu instrumenty jest marka Heine. Wśród jej produktów można znaleźć między innymi model OFTALMOSKOP BETA 200 LED. Posiada szczelną konstrukcję, która chroni dokładny układ optyczny przed między innymi pyłami. Dzięki temu możliwe jest użytkowanie tego sprzętu bez częstej konserwacji. Oftalmoskop został wykonany z aluminium, który nie tylko nadaje odporności na uderzenia, ale również zapobiega wielu rozproszeniom czy przesunięciu elementów optycznych. Sprzęt posiada również metalową rękojeść, która zapewnia stabilność. Poza tym, do urządzenia została dołączona ładowarka biurkowa, której nie można przeładować, ponieważ wyłącza się, gdy bateria zostanie naładowana.

Oftalmoskop to bardzo potrzebny instrument medyczny, który może okazać się niezbędny w gabinecie weterynaryjnym. Pozwala na prawidłową diagnostykę pacjentów pod względem chorób okulistycznych. Ze względu na trudność dostępu do dna oka, z pewnością ułatwi postawienie diagnozy.