Piaskowanie zębów – co to jest, na czym polega i czy warto się na nie zdecydować?

Piaskowanie zębów – co to jest, na czym polega i czy warto się na nie zdecydować?

  • 8 czerwca, 2022

W obecnych czasach postępy w medycynie idą ciągle do przodu. W związku z tym można spotkać się z różnego rodzaju nazwami, których nie znamy, ani nie kojarzymy. Dotyczy to także dziedziny z zakresu stomatologii, gdzie coraz częściej można spotkać się z zabiegami, o których nie każdy wie bądź wie niewiele. Do takich zalicza się piaskowanie zębów.

Czym jest piaskowanie zębów i na czym polega?

Piaskowanie zębów jest jednym z zabiegów higienizacji, wykonywanych u dentysty. Zabieg nie jest inwazyjny, jest bezbolesny. Jedyne co może powodować to dyskomfort w trakcie i tuż po zabiegu. Piaskowanie zębów ma za zadanie usunąć osady i powierzchowne przebarwienia. Najlepiej sprawdza się w duecie ze skalingiem, czyli usuwaniem kamienia nazębnego, który powoduje powstawanie próchnicy i paradontozy. Piaskowanie zębów nie jest zabiegiem czasochłonnym, czas trwania to około 20-30 minut. Istotne jest usuwanie regularnie osadów w jamie ustnej, ponieważ sprzyjają one namnażaniu się bakterii, które zaczynają na stałe gościć w postaci utworzonej płytki nazębnej. Co oczywiście prowadzi do chorób dziąseł i sprzyja rozwojowi próchnicy. Nieusuwana płytka nazębna może zmienić się w kamień nazębny, który jest trudniejszy w usunięciu i jest on poważniejszym problemem dla przyzębia podatnego na schorzenia. W tym właśnie celu stosuje się zabieg piaskowania zębów. Koszty zabiegu są zróżnicowane i zależne od gabinetu dentystycznego. W Poznaniu można znaleźć wiele gabinetów stomatologicznych, które wykonują piaskowanie zębów. Warto poszukać takich, które oferują ten zabieg w pakiecie ze skalingiem. Należy pamiętać, że tego typu zabiegi powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku, podczas wizyty kontrolnej, jeśli zaleca je dentysta.

Czy warto zdecydować się na zabieg piaskowania zębów?

Piaskowanie zębów to najprostszy i najszybszy sposób na usunięcie płytki nazębnej. Do tego jest bezpieczny i zalecany przez stomatologów. Dlatego bez wątpienia warto się zdecydować na piaskowanie zębów. Nie wymaga on podania znieczulenia, bo jest bezbolesny. Wrażliwsze osoby mogą jedynie odczuwać lekki dyskomfort, ale nie stanowi to przeszkody do wykonania zabiegu. Po zabiegu warto stosować się do zaleceń stomatologa. Z reguły dotyczą one spożywania barwiących napojów, typu kawa, herbata, cola, soki. Przez kilka godzin nie powinno się pić tego rodzaju napojów, ponieważ barwią mocno szkliwo, które jest podatne na uszkodzenia. Efekty są w głównej mierze zależne właśnie od tych wytycznych, dlatego warto się ich trzymać. Miejsce, w którym można znaleźć liczne gabinety przeprowadzające profilaktyczne zabiegi, takie jak piaskowanie zębów jest Poznań. Stomatolog zawsze przeprowadza wywiad z pacjentem i informuje, czy wskazane jest zrobienie piaskowania. Zaleca takie zabiegi osobom palącym tytoń, pijącym kawę, wino czy inne barwiące napoje. Jednak skorzystać może też każdy, kto ma problem z osadem na zębach.

Piaskowanie zębów nie jest zabiegiem wymagającym i bolesnym. Czasami stan uzębienia pozwala na wykonanie tego zabiegu w celu ochrony zębów przed rozwojem próchnicy. Czasami bywa też, że należy wykonać również zabieg usunięcia kamienia. Dotyczy to jednak osób, które zapominają o regularnych wizytach stomatologicznych i które podatne są na odkładanie się osadów czy kamienia nazębnego. Warto zatem pamiętać o regularnej higienie jamy ustnej oraz regularnych wizytach kontrolnych. Lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. A w przypadku zębów ma to szczególne znaczenie, gdyż stan uzębienia wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie organizmu.