Suchary – czym są i dlaczego są tak popularne?

Suchary – czym są i dlaczego są tak popularne?

  • 8 września, 2020

Większość młodych osób mających styczność z internetem na co dzień, słysząc hasło „suchar” nie ma przed oczami kromki wysuszonego, czerstwego chleba, tylko kultowego Karola Strasburgera, prowadzącego „Familiady”. O co właściwie chodzi z tymi sucharami? Czemu kawały suchary są takie popularne? Co ma wspólnego z nimi prowadzący teleturnieju telewizyjnego?

Co to jest suchar?


Najprościej mówiąc suchar to „śmieszny” żart, krótki. Określenie „śmieszne” nie bez powodu umieszczone jest w cudzysłowie. Większość odbiorców uważa je za abstrakcyjne dowcipy, bez głębszego sensu, a nawet można powiedzieć, że za głupie. Jednak należy pamiętać, że użycie odpowiedniego suchara we właściwym momencie może rozśmieszyć nie tylko Ciebie, ale również Twoje towarzystwo. Taki dowcip z reguły ma na celu wywołanie w odbiorcy zażenowania, ale i lekkiego rozbawienia. Suchar najczęściej ma tylko dwa wersy oraz jest skonstruowany na zasadzie „pytanie-odpowiedź”. Nazwa najprawdopodobniej wzięła się od nawiązania do czerstwego żartu. Warto również wspomnieć, że suchar to nie jedyne określenie na takie żarty. Funkcjonują również takie określenia jak kwas oraz beton.

Na przykład:

– Czemu piłkarz spóźnił się na trening?

– Bo stał w korkach.

Skąd się wzięły suchary?


Za współczesnego prekursora sucharów uważa się powszechnie wyżej wspomnianego Karola Strasburgera, który od 1994 roku prowadzi kultowy teleturniej „Familiada”.

Suchary Strasburgera zdobyły ogromną popularność, mimo że niektórzy uważają je za „nieśmieszne głupoty”. Śmieszne, czy nie, to na nich w główniej mierze mężczyzna zbudował swoją popularność oraz swój wizerunek. Karol jest po prostu zabawny w niekonwencjonalny sposób. Strasburger prowadzi nawet stronę na Facebooku- „Wyższa szkoła sucharoznawstwa im. Karola Strasburgera”. W wywiadach „król sucharów” niejednokrotnie wspomina, że jest zaczepiany na ulicy przez zwykłych przechodniów oraz jest proszony o opowiedzenie żartów. Dostaje również listy od fanów z propozycjami nowych dowcipów.

Jednak prawda jest taka, że suchary towarzyszyły ludzkości od wieków. Karol po prostu odpowiada za ich popularyzację. Pierwsze dowcipy suchary, jakie uwieczniono pisemnie możemy przeczytać w sztuce Szekspira „Romeo i Julia”. Ludzie od zawsze lubili zabawę słowem oraz wymyślali nowe konwencje. Dzisiaj suchar przechodzi wiele metamorfoz oraz jest przedstawiany w wielu formach.

Suchary obecnie opowiada niemal każdy oraz każdy o nich słyszał. Są tak popularne, że niejednokrotnie można je usłyszeć wplecione w wykłady na uczelniach, przemówienia publiczne, msze święte, nierzadko pojawiają się w filmach, serialach oraz w filmikach w internecie.