Czepki chirurgiczne – właściwości, zastosowanie, cena

Czepki chirurgiczne – właściwości, zastosowanie, cena

  • 21 września, 2021

Odzież ochronna pełni niezwykle ważną rolę, jeśli chodzi o zachowanie pełnego poziomu bezpieczeństwa w czasie wykonywania różnorodnych zabiegów na sali operacyjnej. Ich zastosowanie jest kluczowe w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo nie tylko pacjenta, ale także personelu medycznego. Wypełnienie tych koniecznych środków ostrożności jest możliwe dzięki zastosowaniu ochrony między innymi w postaci czepków chirurgicznych. Jakie wybrać rodzaje, aby należycie spełniały swoje funkcje?

Rola czepków chirurgicznych w pracy personelu medycznego

Przeprowadzanie zabiegów operacyjnych może wiązać się z podwyższonym ryzykiem zakażenia, a w efekcie wystąpienia kłopotliwych powikłań pooperacyjnych. W czasie zabiegów pacjent jest szczególnie narażony przez wystawienie na działanie czynników zewnętrznych. Z tego względu tak ważna jest wzmożona dbałość o zachowanie maksymalnie czystego oraz sterylnego otoczenia, które znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia groźnych powikłań pooperacyjnych. Istotne zadanie, jakim jest stworzenie bezpiecznych warunków na sali operacyjnej, spełnia specjalnie dobrana odzież ochronna, przeznaczona do użytku personelu medycznego. Jej specyfikacja pozwala na zapewnienie skutecznej ochrony zarówno pacjentom, jak i pracownikom. Takie specjalistyczne zadania spełniają również czepki chirurgiczne. Przy przeprowadzaniu różnorodnych zabiegów szczególnie ważne jest, aby pole operacyjne zostało odpowiednio oczyszczone. Specjalnie wyprofilowane czepki mogą w skuteczny sposób zapobiegać przedostawaniu się włosów czy elementów naskórka na zewnątrz. Tego rodzaju działanie z wykorzystaniem profesjonalnych czepków chirurgicznych o medycznym przeznaczeniu może znacząco przyczynić się do poprawy poziomu bezpieczeństwa zarówno na sali operacyjnej, jak i poza nią.

Kto może korzystać z czepków chirurgicznych?

Jak sugeruje sama nazwa, czepki chirurgiczne najczęściej wykorzystywane są przez lekarzy o specjalizacji chirurgicznej. Dzieje się tak ze względu na szczególne potrzeby względem zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, jakie niesie za sobą konieczność przeprowadzania zabiegów oraz operacji o charakterze chirurgicznym. Cały personel medyczny przebywający w danym momencie na sali operacyjnej, jest zobowiązany do zabezpieczenia się w odpowiedni sposób z wykorzystaniem specjalnie do tego celu przeznaczonej odzieży medycznej. W skład takich zestawów wchodzą również czepki chirurgiczne.

Jednak czepki tego rodzaju mogą być używane także poza salą operacyjną. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie personel medyczny powinien zachowywać odpowiednie środki zabezpieczające w postaci stosownej odzieży, np. ze strony https://www.noscere.pl/czepki-chirurgiczne/.

Czepki chirurgiczne – jakie wybrać?

Ze względu na rozbudowane zastosowanie, istnieje wiele rodzajów czepków chirurgicznych. Różnice w ich budowie zależą również od indywidualnych preferencji personelu medycznego. W przypadku odzieży ochronnej szczególnie ważne jest umiejętne dobranie poszczególnych elementów, mając na uwadze również swój komfort. Tego rodzaju środki ochrony osobistej niejednokrotnie należy nakładać na długie godziny, dlatego to właśnie jak największa wygoda powinna cechować czepki chirurgiczne. Jakie wybrać modele, aby ich noszenie na co dzień było komfortowe?

Czepki chirurgiczne – model beret

Poszczególne rodzaje czepków chirurgicznych dla osób postronnych mogą wyglądać bardzo podobnie, jednak warto zaznaczyć subtelne różnice między nimi, które wpływają na funkcjonalność. Dla tej części personelu medycznego, która ceni sobie wygodę, a przede wszystkim czas potrzebny do nakładania odzieży ochronnej sprawdzi się czepek chirurgiczny typu beret. Za niewielką cenę można nabyć czepki ochronne z gumką, które można nałożyć zaledwie w kilka sekund. Dzięki swojej budowie tego rodzaju elementy dobrze trzymają się na głowie w każdej sytuacji.

Czepki chirurgiczne – furażerki

Drugim rodzajem czepków są furażerki, najczęściej wiązane z tyłu za pomocą troków. Ich zaletą jest możliwość dowolnego poszerzania lub zwężania. Świetnie sprawdzą się szczególnie u posiadaczy krótkich włosów – wtedy wiązanie troków nie powinno sprawiać żadnych problemów.