Czy meble wykonane z drewna i metalu do siebie pasują

Czy meble wykonane z drewna i metalu do siebie pasują

  • 11 września, 2020

Projektowanie nowego wnętrza swojego mieszkania, to w gruncie rzeczy sztuka dobierania i łączenia rozmaitych stylów. Zazwyczaj najlepsze efekty osiągamy, łącząc pasujące do siebie elementy, tak, by tworzyły spójną całość. Przez stulecia niezwykle cenionym materiałem, zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym w meblarstwie jest drewno. Innym, często spotykanym materiałem, z którego są one wyrabiane, jest metal. A gdyby tak połączyć jedno z drugim? Czy taka kompozycja miałaby sens?

Drewno – dlaczego chętnie wybierane?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, ludzkość niezwykle wysoko ceni drewno jako surowiec meblarski. W dużej mierze wynika to z niezwykłej rozmaitości, którą dzięki niemu udaje się osiągać. Solidne meble, wykonane z ciemnego liściastego drewna uchodzą za ikonę stylu klasycznego, podczas gdy jasne i lekkie brzozowe lub sosnowe elementy jednoznacznie przywodzą na myśl nowoczesne rozwiązania rodem z IKEI. Drewno jest materiałem podatnym na obróbkę, co umożliwia wykonanie wielu ozdób, niegdyś tak często widywanych w domach zamożniejszych części społeczeństwa. Ponadto znane jest z pozytywnego wpływu na nastrój i samopoczucie. Rozmaita faktura i widoczne na jego powierzchni słoje również pozwalają na uzyskiwanie różnych rezultatów. Do dzisiaj drewniane meble kojarzą się również z prestiżem i poczuciem stylu ich posiadacza. 

Meble z metalu – praktyczne i trwałe 

Meble wykonane z metalu lub wykorzystujące metalowe elementy kojarzone są raczej z zakładami produkcyjnymi, magazynami, czy szafkami szkolnymi, niż przytulnym zaciszem domowego ogniska. Tak wykonane elementy są najczęściej proste i bardzo trwałe. Jednak w ostatnich latach można zaobserwować rosnącą popularność tzw. stylu industrialnego, który w założeniu przenosi elementy wykorzystywane w starych fabrykach i odpowiednio zmodyfikowane do wnętrz mieszkań i domów. Styl ten raczej kojarzy się z nowoczesnością, choć nieco inaczej wyrażoną, niż w katalogach supermarketów. Można się zatem zastanawiać czy połączenie dosyć modernistycznego stylu industrialnego z raczej klasycznym i dostojnym charakterem drewna to dobre rozwiązanie?

Łączenie drewna z metalem – sposób na niesamowite aranżacje

Wbrew pozorom takie połączenia coraz częściej spotykane są w katalogach firm zajmujących się produkcją i dystrybucją mebli. Warto wiedzieć, że meble z metalu i drewna to naturalne rozwinięcie stylu industrialnego, w którym również chętnie wykorzystuje się ten naturalny materiał. Jednym z najczęściej wykonywanych mebli w tym stylu jest stół industrialny drewniany, łączący w sobie dobrej jakości deskę drewnianą, z widocznymi słojami i całym przekrojem drewna – chętnie sięga się po dąb, buk czy jesion, z ramą i nogami wykonanymi ze stali lub żelaza, które można pomalować na dowolny kolor, w prosty sposób zmieniając aranżację wnętrza. Dzięki wykonaniu konstrukcji właśnie z metalu możliwe było również produkowanie go w wariancie rozkładanym, dzięki czemu staje się on niezwykle wszechstronnym meblem. Również inne meble metalowo drewniane pozwalają na wykonanie bardzo ciekawych konstrukcji, nie tylko przykuwających uwagę wyglądem, ale również bardzo wszechstronnych. 

Meble łączące drewno i metal wykorzystują dwa najlepsze i dobrej jakości materiały, przez co nie uchodzą za produkt popularny i budżetowy. Są raczej świetnym sposobem na podkreślenie świetnego stylu. Przy okazji, wiele z oferowanych mebli wykonywanych jest w nietypowych kształtach, do tej pory niespotykanych w konstrukcjach drewnianych lub wyłącznie metalowych. Obecnie styl industrialny dość daleko odszedł od pierwotnych założeń, plasujących je wyłącznie w surowych wnętrzach i sporo z nich idealnie wkomponowuje się również w eleganckich aranżacjach. 

Meble drewno metal – czy warto?

Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Nie tylko oferują nieszablonowe rozwiązania, większą funkcjonalność, unikatowy styl, ale również świetnie współgrają z innymi elementami wystroju, również bardziej klasycznymi. Metalowe elementy łatwo jest przemalować, co szybko pozwala zmienić całościowy wystrój wnętrza, a wykorzystanie najlepszych meblarskich materiałów, daje gwarancję naprawdę długiej eksploatacji.