Fotelik samochodowy – do kiedy warto go używać?

Fotelik samochodowy – do kiedy warto go używać?

  • 8 grudnia, 2020

Jednym z pierwszych zakupów świeżo upieczonych rodziców jest fotelik samochodowy. Na rynku dostępne są różne modele fotelików. Dostosowane są one do konkretnego wzrostu czy wagi dziecka. Dlatego wielu rodziców często ma problem z wyborem odpowiedniego fotelika samochodowego. Dodatkowo częste pytanie, jakie zadają sobie rodzice, dotyczy tego, jak długo dziecko powinno jeździć w foteliku. Warto zatem wiedzieć, jak go dobrać i do kiedy przewozić w nim dziecko.

Przewożenie dziecka w foteliku samochodowym

Przewożenie dziecka w foteliku samochodowym jest obowiązkiem. Wynika to z konkretnych przepisów prawnych. Przewożąc dziecko bez fotelika, liczyć trzeba się karą w postaci mandatu. Jednak nie ewentualny mandat jest tu najważniejszy. Dziecko przewozić trzeba w foteliku dla jego bezpieczeństwa. Budowa ciała małego dziecka znacznie różni się od budowy ciała dorosłego człowieka. Mówiąc ogólnie, dziecko jest po prostu delikatniejsze. Dużo delikatniejsza jest choćby struktura kości. Dlatego maluch jest o wiele bardziej narażony na ewentualne obrażenia. Dodatkowo w przypadku dzieci stosunek masy głowy jest dużo większy w stosunku do reszty ciała, a mięśnie nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte. Wszystko to sprawia, że pociecha podczas podróży samochodem musi być dodatkowo zabezpieczone. Najlepszym rozwiązaniem jest tu właśnie fotelik samochodowy. Dobrze dobrane siedzisko nie tylko zabezpieczy dziecko przed ewentualnymi obrażeniami, ale również wpływa na komfort jazdy oraz pozwala na utrzymanie prawidłowej postawy.

Wybór fotelika samochodowego

Głównymi kryteriami przy wyborze fotelika samochodowego jest wzrost oraz waga dziecka. Na rynku dostępne są foteliki o szerokim przedziale wagowym. Najniżej w skali są foteliki samochodowe 0-13 kg, a najwyżej foteliki samochodowe 15-36 kg. Odpowiednio dobrany wariant ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo dziecka oraz jego komfort podczas jazdy. Fotelik samochodowy musi być również wygodny w użytkowaniu dla rodziców. Ważny jest zatem sposób jego montażu. Istotny jest tu m.in. rodzaj pasów bezpieczeństwa, w które wyposażony jest fotelik. W tym przypadku wybór często uwarunkowany jest modelem auta, jaki się posiada. Nie każdy fotelik da się bowiem odpowiednio zamontować w każdym samochodzie.

Czas użytkowania fotelika samochodowego

Jak wspomniano, wielu rodziców zadaje sobie pytanie do kiedy fotelik samochodowy powinien być stosowany. Odpowiedź na nie znaleźć można w obowiązujących w Polsce przepisach prawnych. Mówią one, że dziecko musi być przewożone w foteliku samochodowym do ukończenia 12 roku życia lub do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Często jednak rodzice mają dylemat związany z sytuacją, w której dziecko nie ukończyło jeszcze 12 roku życia, ale jest wyższe niż. Trzeba wiedzieć, że nawet jeśli dziecko przekroczy wskazany wzrost, to wcale nie musi oznaczać, że jest ono gotowe do jazdy bez fotelika. Wzrost powyżej 150 cm może mieć dziecko nawet w 9-10 roku życia. Taki wzrost nie oznacza jeszcze, że organizm dziecka jest odpowiednio rozwinięty. W tym choćby mięśnie, które chronią organy wewnętrzne. Kiedy zatem dziecko może jeździć bez fotelika? Można z niego zrezygnować w momencie kiedy dziecko o wzroście przekraczającym 135 cm zaczyna wyrastać z fotelika o przedziale wagowym 15-36 kg.

Prawidłowa jazda w foteliku samochodowym

Wiedząc już do kiedy fotelik samochodowy dla dziecka powinien być stosowany, warto także wiedzieć jak prawidłowo przewozić w nim malucha. Niestety wielu rodziców popełnia w tym zakresie kilka istotnych błędów. Jeden z nich polega na tym, że dziecko jest zbyt grubo ubrane. To błąd najczęściej popełniany zimną. Tymczasem dziecko powinno mieć na sobie jak najmniej ubrań. Jeśli będzie bowiem zbyt grubo ubrane, to nie będzie można wystarczająco mocno zapiąć pasów. Innym błąd dotyczy umieszczenia pasów w foteliku. Zawsze powinny znajdować się dokładnie za ramionami dziecka. Zdarza się jednak nierzadko, że znajdują się on zbyt nisko lub zbyt wysoko. Pas nie może być również przekładany pod pachą dziecka. W takim przypadku nie spełni on swojego zadania.