Czym jest moc chłodnicza klimatyzatora?

klimatyzacja

Czym jest moc chłodnicza klimatyzatora?

  • 11 marca, 2023

Wzrost zainteresowania systemami klimatyzacji warunkuje mnogość urządzeń na rynku, które znacząco różnią się od siebie pod kątem parametrów technicznych. Samodzielny zakup tego typu sprzętu oraz kompatybilnych podzespołów nie należy do najłatwiejszych zadań nie tylko ze względu na dużą liczbę ofert, ale i szereg niezrozumiałych dla przeciętnego konsumenta elementów specyfikacji.

Duże znaczenie w procesie doboru odpowiedniego urządzenia ma moc chłodnicza, która stanowi jedną z najważniejszych jednostek technicznych w systemie. Odpowiada bowiem za poprawne funkcjonowanie całej instalacji. Co warto wiedzieć o tym parametrze? W jaki sposób określana jest moc chłodnicza i co jej wartość oznacza w praktyce?

Moc chłodnicza klimatyzatora – najważniejsze informacje

Moc chłodnicza klimatyzatora to bez wątpienia jeden z najważniejszych parametrów. Jeśli jej wartość będzie za mała – urządzenie nie będzie w stanie dostatecznie chłodzić pomieszczenia. Model ze zbyt dużą mocą będzie z kolei negatywnie wpływał na żywotność sprężarki, powodując jej szybsze zużycie i ewentualne awarie.

Dobór odpowiedniej mocy chłodniczej to kwestia indywidualna i zależna od wysokości budynku, liczby okien oraz drzwi, uwarunkowań klimatycznych czy skuteczności izolacji termicznej budynku. Aby obliczyć, jaką wartość będzie najlepsza dla naszych wnętrz, można posłużyć się dwoma metodami – orientacyjną lub specjalistyczną.

Dobór mocy urządzenia a współpraca z firmą – montaż klimatyzacji w Poznaniu | cena

Istnieje możliwość samodzielnego określenia mocy, jaką powinno posiadać urządzenie. Jednak jest z pewnością mniej dokładne aniżeli specjalistyczne obliczenia za pomocą programu komputerowego. Zdecydowana większość firm zajmujących się montażem klimatyzacji w Poznaniu dysponuje oprogramowaniem do określania tego parametru.

Jeśli jednak zależy nam na indywidualnym, orientacyjnym obliczeniu, to wystarczy pomnożyć powierzchnię (w metrach kwadratowych) przez 100. Uzyskany wynik będzie wskazywał optymalną moc klimatyzatora dla pomieszczenia o wysokości 2,5 m.

Należy jednak zaznaczyć, że to obliczenie ma charakteru szacunkowy, ponieważ nie uwzględnia innych wymienionych wyżej czynników.

Moc chłodnicza a montaż klimatyzacji | Poznań – cena

Aby mieć pewność, że moc chłodnicza zostanie dobrana zgodnie z parametrami technicznymi budynku, warto skorzystać z oferty profesjonalnych firmy. Zakres usługowy tego typu przedsiębiorstw nie sprowadza się wyłącznie do montażu klimatyzacji w Poznaniu. Cena usługi obejmuje także dobór urządzenia o optymalnych wartościach technicznych, stworzenie projektu całej instalacji, a także szkolenie w zakresie bezpiecznego użytkowania całego systemu.

Firmy zajmujące się tworzeniem systemów klimatyzacyjnych korzystają ze sprzętu od sprawdzonych i zaufanych producentów na rynku. Podejmowane współprace biznesowe pozwalają zoptymalizować koszty zakupu urządzenia, a jednocześnie zapewnić wieloletnią gwarancję. W przypadku jakichkolwiek awarii profesjonalne przedsiębiorstwa oferują także usługi serwisowe w cenie.