Jak sprzedać działkę?

Jak sprzedać działkę?

  • 10 maja, 2021

Sprzedaż działki budowlanej, choć z pozoru wydaje się prostą czynnością, łączy się z formalnościami oraz koniecznością znalezienia kupca. Jeśli więc chcesz szybko znaleźć klienta, który pomoże Ci zarobić jak najwięcej, musisz zadbać o stałe promowanie Twojej oferty. Poniżej poznasz kilka sposobów na to, jak szybko sprzedać działkę i jakie czynności powinieneś podjąć, by znaleźć potencjalnego kupca.

Jak sprzedać działkę? Przygotuj odpowiednie dokumenty

Najlepiej, byś zaczął od określenia, jaką działkę masz na sprzedaż. Na rynku dostępne są działki budowlane, leśne, rolne oraz usługowe, a każda z nich ma nie tylko inne warunki użytkowania, ale także cenę. Informację taką można łatwo sprawdzić chociażby w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy. Jeśli Twoim celem jest sprzedaż działki budowlanej, koniecznie musisz wystąpić o warunki zabudowy, chyba że Twoja działka oznaczona jest jako działka pod zabudowę mieszkaniową.

Mimo że nie każda działka określona jest z góry jako budowlana, możesz ubiegać się o to, by tak się stało. To właśnie na ten rodzaj działek jest największe zapotrzebowanie i można na nich najwięcej zarobić. Jak sprzedać działkę budowlaną? Wystarczy, że złożysz w Urzędzie Gminy odpowiedni wniosek o wydanie warunków zabudowy, a następnie poczekasz na decyzję.

 Jak szybko sprzedać działkę budowlaną?

Jeśli już posiadasz odpowiednią dokumentację, przystąp do przygotowania odpowiedniej oferty. Tutaj liczy się treść, a więc musisz opisać dokładnie, dlaczego dana działka jest warta wydania pieniędzy i czemu opłaca się zwrócić na nią uwagę. W ofercie powinny znaleźć się także takie informacje jak wymiary działki, jej położenie i lokalizacja, dostęp do mediów, atrakcje znajdujące się w pobliżu, sklepy, place zabaw oraz centra handlowe. Istotne są też atrakcyjne zdjęcia, które zaprezentują wygląd Twojego gruntu oraz zainteresują odbiorców Twojej oferty.

Jednym z najskuteczniejszych miejsc do zareklamowania działki jest internet i to właśnie tam Twoja oferta sprzedaży może dotrzeć do największej liczby osób. Jeśli umieścisz ogłoszenie o sprzedaży na bardzo znanym portalu, będziesz miał pewność, że trafi ono szybko do potencjalnego kupca. Dobrym, choć mniej skutecznym rozwiązaniem jest także zawieszenie w okolicy standardowego banera z numerem telefonu i napisem informującym o sprzedaży działki.

Jeśli zależy Ci na szybkiej gotówce, warto, byś wziął pod uwagę skorzystanie z usług skupu działek. Przykładowo, skup działek na Śląsku, który można znaleźć, odwiedzając stronę pulo.pl, w łatwy sposób przeprowadza klienta przez cały proces sprzedaży nieruchomości, a także pomaga w kwestiach prawnych.

Pamiętaj o podatku i odpowiedniej cenie!

Sprzedaż działki budowlanej wiąże się także z obowiązkowym podatkiem. Musisz go zapłacić, jeśli decyzję o sprzedaży działki podejmujesz przed upływem pięciu podatkowych lat od momentu, w którym nabyłeś dany grunt. Podatek w takim przypadku wynosi 17% wysokości dochodu. Procent ten oblicza się więc od różnicy pomiędzy ceną zakupu, a ceną sprzedaży działki budowlanej, którą następnie pomniejsza się o koszty sprzedaży, a więc opłatę notarialną czy podatek od czynności cywilnoprawnych.

Ustalając cenę działki budowlanej, weź pod uwagę takie czynniki jak lokalizacja (dojazd i komunikacja), uzbrojenie terenu, sąsiedztwo, wielkość i kształt działki, media. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biegłych rzeczoznawców majątkowych, którzy dzięki swojemu profesjonalizmowi i doświadczeniu najlepiej określą wartość rynkową Twojej nieruchomości.

Jeśli więc chcesz szybko sprzedać działkę budowlaną, pamiętaj o powyższych czynnikach. Dzięki temu unikniesz ewentualnych problemów i niedomówień na etapie rozmów z potencjalnymi klientami. Dobrze wypromowana oferta sprawi, że oszczędzisz sporo czasu na szukaniu potencjalnych kupców.