Jak założyć firmę sprzątającą?

firma sprzątająca

Jak założyć firmę sprzątającą?

  • 1 czerwca, 2022

W dzisiejszych czasach, z powodu natłoku obowiązków, braku wolnego czasu oraz prowadzenia tryby życia na tak zwany pełen etat nie ma się czasu ani ochoty na sprzątanie. To tendencja, która jest aktualnie bardzo łatwo zauważalna, zwłaszcza w większych miastach. Co więc zrobić z taką informacją? To bardzo proste. Spojrzeć na nią z perspektywy przedsiębiorcy i rozważyć założenie firmy sprzątającej. Usługi można świadczyć nie tylko osobom prywatnym, ale również małym i większym firmom różnej kategorii. Usługi sprzątające to aktualnie dobrze prosperujący i ciągle rozwijający się biznes. Wykorzystaj to i dowiedz się, jak założyć firmę sprzątającą.

Firma sprzątająca – biznes, który się sprawdza

Choć przez wiele lat firmy sprzątające nie cieszyły się najlepszymi opiniami ze strony społeczeństwa, uważającego ten zawód za wyzyskujący i niewdzięczny, tak teraz dużo w tej kwestii się zmieniło. Firma sprzątająca to działalność, w ramach której podejmowane są czynności związane z oferowaniem usług porządkowych, utrzymania czystości i pielęgnacji terenów. Korzystają z niej urzędy, banki, szkoły, firmy oraz osoby prywatne.

Firma sprzątająca – Gdynia

Jakie są wymagania związane z prowadzeniem firmy sprzątającej? Prowadzenie firmy sprzątającej jest nie tylko łatwe i opłacalne ze względu na tak duże zapotrzebowanie usługami, jakie świadczy, ale również i dlatego, że nie istnieją żadne dodatkowe warunki, które mogłyby określać zasady jej prowadzenia. Nie trzeba posiadać odpowiednich kwalifikacji, ani doświadczenia. Do tego nieistotne stają się kwestie, takie jak koncesja, licencja czy zatrudnienie wyspecjalizowanych pracowników.

Formy prowadzenia firmy sprzątającej

Dopuszczalnych form prowadzenia firmy sprzątającej jest wiele i można robić to w praktycznie każdej z nich. Mowa tu o jednoosobowej działalności gospodarczej, spółce cywilnej, spółce jawnej lub spółce z o.o. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich preferencji. Jedynym wyjątkiem, o którym musisz pamiętać, jest spółka partnerska, którą tworzyć mogą jedynie wolne zawody. Jak założyć firmę sprzątającą?

Na samym początku musisz wybrać formę prowadzenia działalności gospodarczej, których propozycje zostały przedstawione wcześniej i ją zarejestrować. W przypadku chęci założenia jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej musisz dokonać zgłoszenia  na formularzu CEIDG-1, który będziesz musiał dostarczyć do urzędu miasta lub gminy. Możesz to zrobić osobiście, elektronicznie, za pomocą podpisu kwalifikowanego lub przez profil zaufany ePUAP, a jeśli żaden z wcześniejszych sposobów Ci nie odpowiada, złożenie wniosku może również nastąpić za sprawą listu poleconego z podpisem poświadczonym notarialnie. Po złożeniu wniosku, bez względu jaką drogą, uzyskuje się wpis do centralnej ewidencji działalności gospodarczej, dzięki czemu uzyska się NIP oraz numer REGON. Jeśli natomiast Wybierzesz założenie spółki jawnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością, musisz złożyć wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.