Leczenie zaburzeń osobowości – na czym polega?
Leczenie zaburzeń osobowości – na czym polega?
Zaburzenia osobowości znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie nie tylko osobie chorej, ale także innym ludziom z jej otoczenia. Dlatego też zaburzenia osobowości zawsze wymagają zdiagnozowania oraz wdrożenia odpowiednich metod leczenia. Na czym polega i ile trwa leczenie zaburzeń osobowości Warszawa?
Czym są zaburzenia osobowości?
Na ogół termin „zaburzenia osobowości” przywołuje na myśl różnego rodzaju choroby o podłożu psychicznym. Niemniej jednak w praktyce jest to zespół cech, które znacznie utrudniają lub nawet uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Co ważne, trudności te dotyczą nie tylko osoby chorej, ale również innych, na przykład bliskich czy znajomych z pracy. Czasami zaburzenia osobowości mogą prowadzić do sytuacji, która staje się niebezpieczna dla zdrowia czy nawet życia osoby chorej. Wyróżnić można kilka rodzajów osobowości, w tym na przykład narcystyczną, histrioniczną czy obsesyjno-kompulsywną.
Co ważne, ani osoba chora, ani jej bliscy nie są w stanie samodzielnie postawić diagnozy i wdrożyć odpowiedniego leczenia. Bardzo często próba samodzielnego wychodzenia z choroby powoduje pogłębienie problemu. Zaburzenia osobowości często z pozoru mogą wydawać się nieszkodliwe, a wręcz pomocne w codziennym życiu. Przykładem może być osoba, która nadmiernie dba o detale. Dbałość przydaje się bowiem w pracy, a nawet w życiu prywatnym, jednak obsesyjne sprawdzanie, czy wszystko zostało odpowiednio posprzątane i ułożone na swoim miejscu sprawia, że życie osoby z zaburzeniem osobowości staje się niezwykle trudne. Kolejnym przykładem są osoby, które nadmiernie dbają o innych. Z pozoru empatia i troska są bardzo pożądane, w szczególności jeśli chodzi o rodziców i ich dzieci. Niemniej jednak nadmierna troska może spowodować nadmierne kontrolowanie pociechy na każdym kroku, także w wieku dorosłym. Rozpoznanie problemu to pierwszy krok do podjęcia właściwego leczenia.
Na czym polega leczenie zaburzeń osobowości?
Na ogół podstawą leczenia zaburzeń osobowości jest psychoterapia. Ma ona charakter długoterminowy, czyli trwa przynajmniej kilka miesięcy. Zawsze jednak długość terapii ustalana jest sposób indywidualny, w zależności od potrzeb chorego oraz postępów w leczeniu. Leczenie zaburzeń osobowości w Warszawie może przybrać formę terapii psychodynamicznej. W założeniu rolą terapeuty jest wysłuchać pacjenta oraz zachęcić go do dzielenia się emocjami czy wspomnieniami. Możliwa jest również terapia o charakterze poznawczo-behawioralnym. Opiera się ona na tłumaczeniu pacjentowi specyfiki problemu, z jakim się zmaga.
Specjalista bierze aktywny udział w zmianie sposobu myślenia, a następnie zachowania chorego. Pacjent może także uczęszczać na terapię grupową, która prowadzona jest przez wyspecjalizowanego psychoterapeutę. Często taka forma połączona jest z terapią indywidualną. Podczas sesji grupowych osoba chora spotyka innych, borykających się z tymi samymi problemami, co ona. Chory uświadamia sobie, że nie jest ze swoją przypadłością sam, lecz jednocześnie może obiektywnie spojrzeć na to, jak jego zachowania wpływają na osoby z otoczenia. Terapia grupowa pozwala więc skonfrontować się ze swoimi problemami. Ważne, aby w spotkaniach uczestniczyło około 10-12 osób, z pewnością nie więcej.
Efekty terapii
Dzięki temu każdy będzie miał możliwość nie tylko wysłuchać innych, ale również podzielić się swoimi przeżyciami czy przemyśleniami. W terapii zaburzeń osobowości mogą również pomóc specjalistyczne leki. Nie stanowią one jednak samodzielnej metody leczenia, a jedynie wspomagają psychoterapię. Leki mogą charakteryzować się działaniem uspokajającym, a także przeciwlękowym. Niektóre z nich niwelują objawy depresji, zapobiegają spadkom nastroju. O tym, jakie dokładnie leki będzie stosował chory, zawsze decyduje specjalista. Sama zaś terapia oraz długość jej trwania zależy od tego, z jakim dokładnie problemem zmaga się chory. Poprawa stanu zdrowia psychicznego zwykle wymaga więcej czasu. Nie należy oczekiwać, że już po pierwszym spotkaniu ze specjalistą pacjent poczuje się lepiej i będzie sobie w stanie poradzić z danym problemem na własną rękę.