Na czym polega audyt oświetlenia?

Na czym polega audyt oświetlenia?

  • 19 kwietnia, 2021

Modernizacja oświetlenia to krok, na który decyduje się coraz więcej mniejszych i większych przedsiębiorstw. Inwestycja w nowe instalacje oświetleniowe to decyzja, jakiej efekty należy jednak najpierw dokładnie oszacować. W tym celu warto zlecić wykonanie usług w postaci audytu oświetlenia wewnętrznego. Według dostępnych danych modernizacja może przynieść wymierne korzyści finansowe, a także ekologiczne.

Audyt oświetlenia – kiedy warto go wykonać?

Audyt oświetlenia budynku jest często wykonywany przez osoby oraz firmy, którym zależy na bardziej wydajnych instalacjach oświetleniowych pod kątem zużycia energii. Może być także zlecany w wyniku potrzeby dostosowania obecnego systemu do bardziej innowacyjnych rozwiązań, które będą skutkować bardziej ekologiczną pracą, co przełoży się na ochronę środowiska. Wiele firm korzysta z usługi tego rodzaju audytu także w przypadku konieczności przeprowadzenia konkretnych prac modernizacyjnych, kiedy chcą ocenić opłacalność zmian, jakie miałyby być wdrożone w ramach takiego przedsięwzięcia.

Jak przebiega audyt oświetlenia?

Pierwszym etapem audytu oświetlenia budynku czy też instalacji wewnętrznej jest wizja lokalna, którą przeprowadza się na terenie obiektu. W ramach tej usługi wykonuje się spis wszystkich źródeł światła i opraw. Następnie proponowane są energooszczędne sposoby poboru energii i tworzony jest techniczny raport zawierający także przedstawienie dostępnych rozwiązań dla danego obiektu, w tym propozycje modernizacji oświetlenia.

Co powinien zawierać raport z audytu oświetleniowego?

Profesjonalnie wykonany audyt powinien zawierać szczegółową techniczną ocenę obecnego stanu instalacji oświetleniowej z uwzględnieniem parametrów pomiarowych, a także konkretne zalecenia w kwestii prac modernizacyjnych. W raporcie audytorzy zazwyczaj umieszczają informację o istniejącej instalacji, poziomie zużycia energii, a także trybie pracy całego systemu i jego zgodności z obowiązującymi normami. Dokument zawiera szacowany koszt modernizacji oraz indywidualne preferencje użytkowników dotyczące konkretnych parametrów pracy oświetlenia. Osoba zlecająca audyt otrzymuje na koniec certyfikat z podsumowaniem przeprowadzonego raportu.

Jakie modernizacje może wskazać audyt oświetlenia?

W ramach audytu poszukuje się rozwiązań modernizacyjnych, które spowodują wzrost efektywności energetycznej istniejących systemów oświetleniowych. W zależności od rozmiaru obiektu, rodzaju oświetlenie (zewnętrznego lub wewnętrznego) oraz charakteru danej działalności, proponowane prace mogą przybierać różne formy. Audyt może wskazywać na potrzebę:

  • instalacji (wymiany) energooszczędnych źródeł światła,
  • wdrożenia sekcji oświetleniowych,
  • użycia inteligentnych systemów do sterowania wydajnością i parametrami światła,
  • montażu zaawansowanych czujników, które dostosują pracę systemu świetlnego do bieżących warunków,
  • racjonalizacji czasu pracy oświetlenia.

Audyt oświetlenia Luxmat

Firma Luxmat oferuje swoim Klientom profesjonalne usługi w postaci wykonania bezpłatnego audytu oświetlenia pod kątem prac modernizacyjnych w Twojej firmie. Wykwalifikowani audytorzy przeprowadzają najpierw wizję lokalną na terenie obiekt, a następnie sporządzają szczegółowy raport. W ramach swojej działalności firma wykonuje także montaż proponowanych rozwiązań i kwestii modernizacji elementów i źródeł oświetlenia. Kompleksowy audyt energetyczny oświetlenia, jaki wykona dla Ciebie Luxmat, da Ci gwarancję oszczędności na poziomie 30-80% bieżących kosztów za energię świetlną. W trosce o jak największe zadowolenie Klienta przy każdym audycie proponowana wymiana i modernizacja oświetlenia jest dopasowywana do potrzeb indywidualnych.

Z usług firmy mogą korzystać właściciele firm, zarządzający administracją nieruchomości, przedstawiciele placówek oświatowych oraz wiele innych podmiotów publicznych i prywatnych. Wizytówką Luxmat są pozytywne opinie wielu zadowolonych Klientów oraz wieloletnie doświadczenie na rynku oświetleniowym, dlatego jeśli zależy Ci na fachowym audycie oświetlenia, warto skorzystać z usług tej firmy.