Najważniejsze akcesoria do pieczenia i dekorowania ciast

Najważniejsze akcesoria do pieczenia i dekorowania ciast

  • 20 lipca, 2021

Niezależnie od tego, czy masz w planach domowe wypieki czy starasz się przygotować kulinarne słodkości na zamówienie – z pewnością chcesz, aby smakowały wyjątkowo i prezentowały się apetycznie. Z pomocą mogą przyjść różnorodne akcesoria do pieczenia ciast. Bez nich trudno wyobrazić sobie pracę w każdej cukierni, ale z powodzeniem sprawdzą się także w domowym użytku. Na które z nich warto zwrócić uwagę, aby przygotowywane i serwowane wypieki były udane i apetycznie wyglądały?

Niezbędnik profesjonalnego cukiernika i dobrej gospodyni

Gdy mowa o udanych wypiekach, wielu z nas zwykle przychodzą na myśl pięknie wyrośnięte ciasta, puszyste biszkopty, perfekcyjna kruszonka czy kusząca wieloma kolorami galaretka. Na udany efekt przygotowania słodkości składa się wiele czynników – zarówno umiejętności osoby odpowiedzialnej za ich przygotowanie, jak i dokładność w odmierzeniu proporcji użytych składników czy utrzymanie optymalnej temperatury podczas przygotowania ciasta. Nie bez znaczenia pozostaje też kreatywne podejście do dekoracji deseru – w wielu przypadkach przysłowiowa wisienka na torcie ma nie lada znaczenie!

Chcąc zadbać o odpowiednie wyposażenie, sięgamy po różnego rodzaju akcesoria do ciast. Trudno przecież wyobrazić sobie przygotowanie wypieków bez tak podstawowych elementów jak blachy czy ranty cukiernicze ze sklepu https://www.cukieteria.pl/925-ranty-cukiernicze. Dobrym pomysłem, którego realizacja w wielu przypadkach okazuje się niezbędna, jest zakup różnego rodzaju gadżetów pozwalających na łatwiejsze przygotowanie masy, rozwałkowanie ciasta czy kontrolowanie temperatury podczas pieczenia. Na jakie akcesoria do pieczenia ciast warto jeszcze zwrócić uwagę?

Akcesoria do pieczenia, które warto posiadać

Przykładem praktycznych elementów wyposażenia cukierniczego są ranty cukiernicze. Z ich pomocą bez trudu uzyskasz pożądany kształt ciasta. Najczęściej można je spotkać w kształtach pozwalających na przygotowanie popularnych form ciasta – kwadratowych lub okrągłych. Nie brak jednak tych, które umożliwią przygotowanie bardziej wymyślnych kształtów. Na uwagę zasługują, np. te w formie kielicha lub serca. Ranty cukiernicze służą swoją pomocą nie tylko podczas wypieku ciasta, ale możemy wykorzystać je także do wykrawania oczekiwanych kształtów z biszkoptów, czekolady lub z mas cukierniczych i ciasta francuskiego.

Podczas wypieku ciasta sprawdzonym gadżetem mogą być także maty cukiernicze – z powodzeniem spełnią role podkładu podczas pieczenia. Te wykonane z wysokiej jakości materiałów mają powłokę, która nie pozwala na przywieranie ciasta, a także są odporne na działanie zarówno niskich, jak i wysokich temperatur. Są łatwe w wielokrotnym, codziennym użytkowaniu oraz utrzymaniu ich w czystości.

Różnorodnego rodzaju formy to także akcesoria do pieczenia ciast, które pozwolą Ci jeszcze pełniej wykorzystać potencjał własnoręcznych wypieków. Na szczególną uwagę zasługują papierowe formy do pieczenia ciast, które spełniają swoje zadanie nie gorzej niż silikonowe czy blaszane. Nie wymagają mycia, co znacznie wpływa na czas późniejszych prac w kuchni. Innym przykładem mogą być formy mikro oraz mini – to ciekawy wybór, gdy zechcesz przygotować ciasto udekorowane mniejszymi ciasteczkami lub pralinkami o różnorodnych kształtach.

Wisienka na torcie, czyli gadżety do dekoracji wypieków

Udany biszkopt, pięknie wyrośnięta babka drożdżowa czy puszysty sernik to nie wszystko – chcąc osiągnąć idealny efekt, zadbaj także o odpowiednie ozdabianie wypieków. Na jakie akcesoria do dekorowania ciast warto więc zwrócić uwagę? Tutaj prym wiodą rękawy cukiernicze z różnorodnymi tylkami – wymiennymi końcówkami, za pomocą których nałożymy na ciasto krem lub masę. Różnorodne sposoby wyprofilowania pozwalają na osiąganie rozmaitych efektów dekoracyjnych – od tych najprostszych, po fantazyjne i skomplikowane.

Dbając o zjawiskowe efekty wizualne ciast, muffinek, ciasteczek czy innych słodkości, warto także sięgnąć po szpatułki, pędzelki cukiernicze  czy inne narzędzia do modelowania, za pomocą których z przygotowanych mas – czy to cukrowych czy kremowych – przygotujesz efektowne dekoracje. Niesłabnącą popularnością, jeśli chodzi akcesoria do ciast, cieszą się także radełka pozwalające uzyskać ciekawe kształty ciasteczek, np. znanej nam dobrze z faworków falbanki.

Świat produktów, dzięki którym pieczenie oraz dekorowanie ciast może stać się łatwiejsze i przyjemniejsze jest bardzo szeroki. Łącząc potencjał produktów ułatwiających pieczenie z możliwościami, jakie oferują akcesoria do dekorowania ciast, mamy szansę stworzyć kulinarne dzieła sztuki, które zaskoczą gości naszego lokalu lub domowników!