Nowoczesna kuchnia – porady i inspiracje

kuchnia

Nowoczesna kuchnia – porady i inspiracje

  • 29 kwietnia, 2022

Kuchnia to obok salonu pomieszczenie, które w większości mieszkań i domów stanowi ich prawdziwą wizytówkę. To tam spędzamy wiele czasu na przygotowywaniu posiłków, a nierzadko także na ich spożywaniu. Przyjmujemy gości i prowadzimy długie, interesujące rozmowy. Nic więc dziwnego, że pragniemy, aby była to starannie zaplanowana przestrzeń wyróżniająca się swoim praktycznym charakterem i walorami estetycznymi. Obecnie niezwykle modne są nowoczesne aranżacje. Jak uzyskać taki efekt? To łatwiejsze niż mogłoby się wydawać!

Potęga minimalizmu w architekturze wnętrz

Warto zacząć od podstaw, a więc od podłóg i ścian. Najważniejsze jest to, by zostały pokryte jednolitą farbą w jednym z klasycznych kolorów. Czarny, biały, szary – to one sprawdzą się najlepiej. Ciekawą alternatywą jest zastosowanie betonu, który będzie prezentował się surowo i intrygująco zarazem. Podłogę można z kolei wyłożyć dużymi, matowymi kafelkami w odcieniu zbliżonym do tego na ścianach.

Kolejny krok to wybór mebli. Gdy interesują nas kuchnie nowoczesne, Łódź jest miastem, w którym znajdziemy wszystko, czego chcemy. Najpierw dobrze będzie określić, czy potrzebujemy wyposażenia robionego na wymiar, czy nasze pomieszczenie jest na tyle standardowe, że wystarczający będzie gotowy komplet dostępny w sklepie. Kluczowy jest oczywiście wygląd. Najlepiej sprawdzi się tutaj minimalizm, a więc proste bryły, brak zdobień i gładkie fronty pozbawione uchwytów. Kolorystyka powinna być spójna, jednak nie wszystkie szafki muszą wyglądać identycznie.

Ciekawym zabiegiem, który dobrze będzie rozważyć, jest zastosowanie zasady kontrastu – połowa mebli może być biała, a druga czarna lub brązowa. Kuchnie nowoczesne w Łodzi i w innych miastach to przede wszystkim takie, które stawiają na zabudowę urządzeń AGD. Ukryte za drewnianymi płytami lodówka i zmywarka prezentują się znacznie lepiej, podobnie jak umieszczona na blacie płyta indukcyjna zastępująca kuchenkę gazową. Jeżeli pozwala nam na to przestrzeń, dobrze będzie stworzyć wyspę. To rozwiązanie niezwykle popularne we współczesnych aranżacjach.

Niewielkie dodatki, które robią ogromną różnicę

Dużą rolę odgrywają dodatki. Oświetlenie pozostawia spore pole do popisu, gdyż można zainspirować się wieloma niewielkimi, punktowymi światłami rozmieszczonymi na suficie albo postawić na duży żyrandol o nieregularnych, futurystycznych kształtach, który będzie stanowił mocny akcent. Kuchnie nowoczesne w Łodzi posiadają również specjalne panele LED, które mogą być przytwierdzone do dolnej lub górnej części mebli i nie tylko.

Nie wolno zapominać o takich drobiazgach, jak kontakty i włączniki światła. Gdy znajdują się w widocznym miejscu, także muszą znakomicie wyglądać. Zainwestujmy w te, które pod względem kolorystycznym będą pasowały do reszty wyposażenia. Zrezygnujmy z dywanów i wykładzin oraz przesadnej liczby pojemników ustawionych na blatach wychodząc z założenia, że im mniej, tym lepiej. Nie zaszkodzi jednak pozwolić sobie na jeden wyrazisty dodatek, na przykład metalową miskę na owoce i warzywa. Jeśli obiektem naszego zainteresowania są kuchnie nowoczesne, Łódź stanowi właściwy kierunek.