Panele fotowoltaiczne – czy nadal się to opłaca?

fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne – czy nadal się to opłaca?

  • 8 marca, 2022

W ostatnich latach instalacja paneli fotowoltaicznych stała się coraz bardziej modna i popularna. Powodów jest kilka, lecz najważniejszą przyczyną jest szansa na zmniejszenie opłat za energię elektryczną. Kolejnym plusem jest to, że ich instalacja powoduje, że jesteśmy bardziej ekologiczni i dbamy o nasze środowisko, poprawiając swoje zachowanie. Bardzo dużym plusem instalacji fotowoltaicznych jest to, że możemy pozyskać nieograniczoną ilość energii za pomocą słońca.

Zalety paneli słonecznych

Oprócz wyżej wymienionych zalet należy również wspomnieć o małej ilości awarii paneli słonecznych, ale też łatwym sposobem ich konserwacji. Żeby panele słoneczne dobrze działały należy je dwa lub trzy razy w roku czyścić z pozostawianych odchodów i innych zanieczyszczeń, ponieważ to pozwoli nam na efektywniejsze gromadzenie energii. Panele fotowoltaiczne w Łodzi pozwolą nam na zaoszczędzaniu na rachunkach o prąd w ciągu kilkunastu lat, ponieważ panele słoneczne są bardzo wytrzymałe. Po pewnym czasie mogą się popsuć niektóre elementy, lecz jest to podobna częstotliwość uszkodzeń jak innych urządzeń.

Panele słoneczne praktycznie nie posiadają ruchomych części, które są zawsze bardziej podatne na uszkodzenia. Tutaj dużym plusem jest to, że tak naprawdę ponosimy tylko koszty związane z wykonaniem instalacji fotowoltaicznej, ponieważ energia pochodząca ze słońca jest darmowa. System ten nie wymaga doprowadzenia wody oraz nie generuje on żadnych odpadów. Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, że montaż instalacji fotowoltaicznej w Łodzi zajmie maksymalnie dobrej ekipie 2-3 dni. Za ich montaż możemy otrzymać dofinansowanie i zwrot części kosztów inwestycji ze specjalnych rozporządzeń, które wspierają dbałość o środowisko.

Zmiany od 1 kwietnia w rozliczeniach energii z paneli fotowoltaicznych

Instalacja paneli fotowoltaicznych stanie się mniej opłacalna po 1 kwietnia 2022, kiedy to zmienią się przepisy dotyczące rozliczania się za energię elektryczną pochodzącą z paneli słonecznych. Dlatego, jeżeli ktoś chce mieć jeszcze bardzo opłacalne warunki, to powinien zainstalować panele fotowoltaiczne w Łodzi. Przy obecnych przepisach mogliśmy odzyskiwać 70-80 procent naszej energii za darmo od elektrowni. Jednak od kwietnia zostanie wprowadzony tzw. net-billing, który spowoduje, że konsumenci będą sprzedawać swój prąd po normalnej cenie, ale jeżeli będą chcieli ją odzyskać, to będą musieli ją zakupić po cenach rynkowych. To powoduje, że instalacje paneli fotowoltaicznych w Łodzi staje się mniej opłacalne i na zwrot z inwestycji będziemy musieli czekać trochę dłużej. Ten czas wydłuży się o około 50-80 procent, czyli na zwrot kosztów za fotowoltaikę w Łodzi będziemy musieli poczekać dwa razy dłużej. Niestety do tej pory mieliśmy jedne z najkorzystniejszych przepisów dotyczących wytwarzania energii za pomocą paneli słonecznych i kupna wytworzonych nadwyżek. Nadal inwestycja w fotowoltaikę w Łodzi będzie się opłacała, ale na zwrot kosztów będziemy musieli poczekać sporo dłuższy czas.