Szumiące misie – czym są? Jak działają?

zabawki dla dzieci

Szumiące misie – czym są? Jak działają?

  • 26 lutego, 2022

Misie szumisie – popularne zabawki, dzięki którym rodzice – przynajmniej w teorii – nie powinni mieć problemu z usypianiem swojego dziecka. Jak działają szumisie i czy warto zdecydować się na ich zakup?

Szumisie – co to jest?

Na początek dobrze jest odpowiedzieć na pytanie, co to są szumisie i jaka była idea ich powstania? Otóż szumisie to nic innego, jak zabawki w formie maskotek, które dodatkowo wydają szumiące dźwięki. Od kiedy można dać dziecku do zabawy szumisie? W rzeczywistości są to zabawki dedykowane nawet najmłodszym dzieciom, czyli noworodkom. Powstały one z myślą o dzieciach, które mają problem z zaadaptowaniem się na świecie, a także z zasypianiem. O ile bowiem kilkudniowy maluszek zwykle zasypia bez problemu, o tyle nawet dwutygodniowy malec może mieć z tym nieco większy problem.

Co więcej, dzieci uwielbiają być usypiane na rękach rodziców, którzy często nie dają rady nosić ich przez niemal cały dzień. Aby ułatwić maluchom zasypianie, powstały misie szumisie. Wydają one dźwięk białego szumu, który podobny jest do tego, jaki maluszek słyszy jeszcze w brzuszku mamy. Wbrew pozorom tam wcale nie jest cicho – przepływająca krew oraz płyny w łożysku powodują powstawanie dźwięków, które przypominają właśnie białe szumy. Producenci zabawek postanowili wyjść naprzeciw maluszkom i stworzyć dobre warunki do zasypiania.

Co ciekawe, z białych szumów korzystały też starsze pokolenia. Czasami wystarczyło włączyć mikser czy odkurzacz, aby dziecko w krótkim czasie zapadło w sen. Oczywiście, o wiele prościej jest włączyć misia, niż jednocześnie kontrolować działanie sprzętów gospodarstwa domowego i uspokajać dziecko. Co więcej, jest to bezpieczniejsze rozwiązanie. W tym miejscu należy podkreślić, że o ile biały szum nie dla każdego dorosłego jest przyjemny, o tyle dla uszek maluszka stanowi on wręcz ukojenie. Pozwala się wyciszyć i zapaść w stosunkowo głęboki sen. 

Szumisie – tak czy nie?

Warto zastanowić się, czy szumisie dla dzieci rzeczywiście są obowiązkowym elementem na liście wyprawkowej? Dla wielu rodziców perspektywa spokojnego zasypiania, bez nadmiernego wysiłku, z całą pewnością jest kusząca. Rzeczywiście, szumisie cieszą się dobrymi opiniami, a ich „skuteczność” potwierdzają również badania. Wielu rodziców zauważyło, że dziecko szybciej usypia, gdy w tle słychać delikatne szumy. Co więcej, biały szum wcale nie musi być monotonny – niektóre zabawki posiadają wgrane różne jego odmiany.

Jedne dźwięki przypominają wiatr, inne padający deszcz. Warto o tym pamiętać, zastanawiając się, jakiego szumisia wybrać. Rodzice powinni mieć świadomość, że szumiące zabawki, choć okazują się być bardzo pomocne, to jednak nie stanowią cudownego antidotum na problemy z zasypianiem maluszków. Jeśli ich przyczyna jest inna, niż nieumiejętność wyciszenia się, to szumisie nie okażą się skuteczne. Wystarczy, że maluszka będzie coś bolało, będzie on przebodźcowany lub głodny, a włączenie szumiącego misia nie będzie wystarczające. W pierwszej kolejności należy wyeliminować to, co przeszkadza dziecku zasnąć, aby mogło ono w spokoju odpocząć.

Często pojawia się również pytanie, od kiedy do kiedy szumiś może być w użyciu? W rzeczywistości nie ma przeciwwskazań do tego, aby z szumisia korzystały noworodki, a także starsze dzieci. Często nawet przedszkolaki proszą rodziców, aby przed snem mogły posłuchać kojących je szumów. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne – jedno może przestać reagować na szumiącą zabawkę o wiele szybciej niż inne.

Z drugiej jednak strony szumisie okazują się być szczególnie przydatne na początku adaptacji maluszka na świecie, gdy trudno mu jeszcze odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wbrew pozorom biały szum, który do złudzenia przypomina ten z brzucha mamy, bardzo ułatwia maluszkowi „poruszanie się” po nowym, nieznanym sobie świecie. Zakup misia szumisia dedykowany jest więc wszystkim rodzicom, którzy chcieliby zapewnić swojemu dziecku spokojny i głęboki sen, w trakcie którego będzie się ono mogło w odpowiedni sposób zregenerować. Sprawdź na https://maludas.pl/c/84/szumisie.html.