Co na oparzenia słoneczne sprawdza się najlepiej?

Co na oparzenia słoneczne sprawdza się najlepiej?

  • 26 sierpnia, 2021

Lato to czas, w którym wiele osób decyduje się na wakacyjne wyjazdy. Piękna pogoda i wysoka temperatura zachęca, aby spędzać długie dni poza domem. Niestety, przykry skutek długotrwałego przebywania na słońcu, jakim jest oparzenie słoneczne, może spotkać każdego, niezależnie od tego, czy wybiera się nad morze, jezioro, w góry, czy planuje zwiedzanie miast. Ta uciążliwa dolegliwość potrafi uprzykrzyć każde wakacje, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić. Jeżeli zastanawiasz się, co na tę przypadłość sprawdzi się najlepiej, przeczytaj ten artykuł.

Wszystko, co musisz wiedzieć o oparzeniach słonecznych

Oparzenie słoneczne powstaje w wyniku nadmiernego narażenia skóry na promieniowanie słoneczne. Można wyróżnić dwa typy promieniowania: UVA, które działa w górnych warstwach skóry, utleniając prekursory melatoniny oraz UVB, które uszkadza skórę, powodując rumień i stan zapalny oraz stymulując produkcję nowej melatoniny. Długotrwałe narażenie na takie promieniowanie może być niebezpieczne dla organizmu, ponieważ poprzez zniszczenia struktury skóry może prowadzić nie tylko do przedwczesnego starzenia się jej, ale również do powstawania zmian nowotworowych.

Objawy

Wśród objawów oparzenia słonecznego wyróżnia się: 

  • rumień – zaczerwienienie na skórze, które spowodowane jest rozszerzeniem naczyń krwionośnych;
  • ocieplenie skóry;
  • swędzenie, ból i pieczenie w miejscu oparzenia;
  • łuszczenie się naskórka;
  • ogólne osłabienie organizmu;
  • przyspieszone tętno;
  • bóle głowy;
  • nudności;
  • wymioty;
  • podrażnienie oczu; 
  • w oparzeniach wyższego stopnia mogą wystąpić pęcherze.

Czas trwania

Ze względu na dotkliwość tej przypadłości, wiele osób zastanawia się ile trwa oparzenie słoneczne i po jakim czasie ustąpią objawy. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i dużo zależy od zdolności regeneracyjnych organizmu. Pierwsze nieprzyjemne skutki zbyt długiej kąpieli słonecznej mogą zacząć pojawiać się po około 4 godzinach i nasilać się stopniowo nawet do doby od poparzenia. Po upływie 3 dni objawy powinny zacząć ustępować i w zależności od stopnia oparzenia goić się od kilku do kilkunastu dni. Jeśli jednak złe samopoczucie utrzymuje się niepokojąco długo i towarzyszą temu nudności, bóle głowy i gorączka, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza.

Czym smarować oparzenie słoneczne?

Pierwszą reakcją na oparzenie powinien być chłodny opatrunek, który ukoi rozgrzaną, zaczerwienioną skórę. Dodatkowo można delikatnie przemyć piekące miejsce, aby oczyścić je z ewentualnych zabrudzeń, które wywołać mogą zakażenie. Dla złagodzenia dolegliwości oraz szybszej regeneracji warto wybrać produkty, które zawierają D-Pantenol. Poza właściwościami kojącymi, substancja ta przejawia również działanie przeciwzapalne, które jest bardzo istotne w pielęgnacji poparzonej skóry. Podobne działanie ma alantoina, która wspomaga gojenie ran. Bardzo skuteczny w zapobieganiu przykrych skutków oparzenia jest też aloes lub kwas hialuronowy – obie te substancje nawilżają ranę i działają niezwykle kojąco. Na pewno nie warto sięgać po tłuste kremy, które mogą podrażnić wrażliwą skórę. Zamiast tego lepiej użyć łagodnych, chłodzących emulsji lub żeli. 

Czym jeszcze posmarować oparzenie słoneczne, aby skutecznie przeciwdziałać niepożądanym reakcjom skóry? Warto zajrzeć do lodówki! Nabiał, taki jak jogurt naturalny, kefir czy maślanka ma niezwykłe właściwości nawilżające i kojące. Dodatkowo przyjemnie chłodzi rozpalone miejsce i wspomaga skuteczną regenerację tkanek. Wystarczy posmarować zaczerwienione miejsce i poczekać, aż produkt delikatnie zastygnie, a następnie usunąć go za pomocą wody.