Koszula dla mam karmiących – jaką wybrać?

Koszula dla mam karmiących – jaką wybrać?

  • 25 sierpnia, 2021

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Dobrym sposobem na zadbanie o siebie w tym trudnym, a zarazem pięknym okresie oczekiwania na dziecko, jest sprawianie sobie małych przyjemności. I tu niezwykle użyteczna może być tzw. moda ciążowa. A jeśli już zdecydujesz się, że chcesz karmić swojego maluszka piersią, warto zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednie ubranie, czyli koszulę dla mam karmiących. Powinien być niezastąpionym elementem przyszłej wyprawki mamy.

Od kilkunastu lat można wręcz mówić o wykształceniu się mody poświęconej kobietom w ciąży oraz mamom karmiącym. Ta część przemysłu odzieżowego dynamicznie się rozwinęła. Jeżeli zatem nie zostałaś obdarowana jeszcze takim ubraniem, które byłoby przydatne podczas opieki nad maluszkiem (nie tylko w szpitalu), sprezentuj ją sobie sama.

Funkcjonalność koszul dla mam karmiących

Ubiór świeżo upieczonej mamy musi być z pewnością wygodny. Przede wszystkim nie może krępować jej ruchów, a zwłaszcza w trakcie karmienia. Najlepiej, gdyby była to koszula nocna rozpinana na łatwe w obsłudze napy lub dyskretne suwaki, umieszczone w kluczowych dla maluszka miejscach klatki piersiowej. Obecnie firmy odzieżowe prześcigają się, zapewnieniu swoim klientkom produkt spełniający ich wymagania. Strój mamy karmiącej powinien być raczej dłuższy (koszula do kolan), zwłaszcza z uwagi na Twój komfort w czasie porodu. Jest to kwestia indywidualna, ponieważ niektóre kobiety czują się nawet lepiej nosząc krótsze koszule. Pierwsze karmienia noworodka są bardzo ważne. Na początku musisz zmagać się z niedoborem mleka i przez to chcieć częściej przystawiać do piersi swoje dziecko. Z kolei nieco później możesz doświadczyć tzw. nawału pokarmu (w razie wątpliwości czy kryzysu warto nie bać się skorzystać z pomocy położnych lub doradców laktacyjnych). I choćby także z tych powodów warto zakupić wcześniej kilka porządnie dobranych rozpinanych koszul nocnych. W miarę upływu czasu rytm karmień, będzie bardziej stały. Nie dziwi zatem fakt, że koszule nocne rozpinane są ważnym elementem garderoby mamy niemowlaka.

Czy materiał koszul dla mam karmiących ma znaczenie?

Jednym z najlepszym wyborów byłby zakup bawełnianej bielizny osobistej, w tym przede wszystkim rozpinanych koszul nocnych, których materiał jest łagodny dla delikatnej skóry maluszka i być może również Twojej jako kobiety ciężarnej i potencjalnej mamy karmiącej. Bezpieczeństwo tkaniny, z którego została wykonana koszula powinna być potwierdzona specjalnym certyfikatem (tu dochodzi także kwestia barwników użytych do farbowania materiałów). Dobrym pomysłem jest zakupienie, choćby samych koszul dla mam karmiących, które byłyby wykonane z bawełny organicznej. Charakteryzuje się ona m.in. tym, że jej włókna są dużo bardziej wytrzymałe, ale co najważniejsze w jej uprawie nie wykorzystuje się sztucznych, szkodliwych nawozów.

Dobre samopoczucie mamy ma wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

Dziecko, które jest przytulane przez swoją mamę potrafi wyczuć jej stres, gorszy nastrój i samo zaczyna odczuwać negatywne emocje. Warto zatem zadbać o samopoczucie malucha, zwłaszcza w pierwszych, może najtrudniejszych miesiącach po porodzie. Mimo że zapewne będzie brakować Ci czasu nawet na sen, spróbuj też zatroszczyć się o siebie. Ubierz się tak, jak lubisz. Nie zastanawiaj się nad zakupem, wygodnego stroju do chodzenia po domu. Spraw sobie kilka idealnych rozpinanych koszul nocnych. Wygodna, dobrze dobrana (fason, ulubiony kolor) koszula dla mamy karmiącej na pewno poprawi stan każdej kobiety zmęczonej choćby nocnymi pobudkami swojego maleństwa.  Dbaj o swój wypoczynek, zwłaszcza o sen i odpowiednią ilość świeżego powietrza. Nie wahaj się oddać pomiędzy karmieniami opieki nad maluszkiem w ręce jego taty czy innego zaufanego członka rodziny lub opiekuna.