Ekologiczny dom – ile kosztuje?

dom

Ekologiczny dom – ile kosztuje?

  • 10 sierpnia, 2022

Czyste środowisko jest niezbędne zarówno dla naszego zdrowia, samopoczucia, ale również do tego, aby nasze dzieci, jak i przyszłe pokolenia przetrwały. Bez czystego powietrza nie jesteśmy w stanie przeżyć, dlatego bardzo istotne jest, aby dbać o ten czynnik także podczas budowy domów. W Polsce niestety jakość powietrza diametralnie spadła w ostatnich latach. Dzieje się tak między innymi z powodu użytkowania tak wielu samochodów spalinowych, ale również dlatego, że duża część społeczeństwa wciąż ogrzewa mieszkanie starymi piecami. Inwestycja w elektryczne pojazdy i wymianę pieców jest ważne, ale obecnie postawić należy w równym stopniu na ekologiczną budowę domów i mieszkań. Eko-dom to rozwiązanie przyszłości, ale już teraz możliwe jest do zrealizowania, jeśli tylko znajdzie się odpowiedniego wykonawcę.

Instalacja ekologicznego ogrzewania wiąże się ściśle z budową eko-domu. Na szczęście istnieją programy, jak Czyste Powietrze, które pomagają sfinalizować wymianę całej instalacji na taką, która będzie miała lepszy wpływ na środowisko — jak na przykład instalacja gazowa czy ogrzewanie elektryczne, na przykład w kontekście montażu niezwykle popularnej pompy ciepła. Coraz więcej ludzi decyduje się również na działanie ekologiczne nie tylko w ramach jednego punktu, ale starają się robić to kompleksowo. Warto też przyjrzeć się innym rozwiązaniom, również tym szczególnie popularnym w ostatnim czasie, tj. panele słoneczne, które generują tzw. zieloną energię i obniżają koszty związane ze zużyciem prądu. Są też w stanie zasilić całe gospodarstwo domowe także zimą, co eliminuje potrzebę użycia klasycznego pieca.

Tak zwany eko-dom to tak naprawdę nieruchomość, która już od samego początku (a więc podczas tworzenia projektu) jest przyjazna środowisku — od planów, po dobór i źródło materiałów. Liczy się w tym przypadku również rozsądne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni, a także jej finalne użytkowanie.

W takim przypadku budując dom ekologiczny, wykorzystuje się materiały, których produkcja lub pozyskanie nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Takie nieruchomości bardzo często są również wkomponowane w naturę, zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i wizualnym. Budowa takiego domu nie powinna powodować żadnych nieodwracalnych strat dla przyrody, na której przecież tak bardzo nam zależy. Najczęściej dom ekologiczny buduje się między innymi z drewna lub gliny, a średni czas budowy wynosi około sześciu miesięcy.

Ekologiczny dom — cena

Zastanawiasz się, ile środków pochłonie eko dom? Koszt oczywiście trudno podać w odniesieniu do wszystkich rozwiązań. Cena jest zależna między innymi od wielkości domu. Będzie proporcjonalnie rosła wraz ze wzrostem metrażu nieruchomości, tak samo jak w przypadku tradycyjnego budownictwa. Istotne jest także wykonanie projektu, który musi zawierać wszelkie informacje, także na temat technologii i materiałów. W kosztorys wlicza się infrastrukturę dookoła działki, jak i jej samą wielkość i ukształtowanie. Poza tym należy doliczyć ekologiczne rozwiązania grzewcze, np. instalacja pompy ciepła lub paneli fotowoltaicznych.

Uśredniając, koszt budowy 1 metra kwadratowego najczęściej oscyluje w granicach około 2500 złotych, w przypadku domu szkieletowego. Cena eko-domu niewielkich rozmiarów to bardzo często kwota około 350 tysięcy złotych. Oczywiście duże znaczenie ma tutaj wykończenie wnętrza, które według naszych preferencji może być nowoczesne, ale też klasyczne. Od tego, jakie meble, dodatki oraz inne istotne rzeczy się wybierze, zależy ostateczna kwota.

Na stronie https://moeko.pl/eko-apartamenty/ znajdziesz oferty nowoczesnych mieszkań, w tym również eko domów. Cena będzie ustalana indywidualnie, dlatego warto skontaktować się ze specjalistą. Już teraz możesz podjąć decyzję o zamieszkaniu w ekologicznym domu, dzięki czemu przyczynisz się do ochrony środowiska i poprawisz jakość życia zarówno swoją, jak i swoich bliskich. Z pewnością będziesz mógł zrealizować projekt marzeń z pomocą doświadczonych architektów.