Jak się kladzie polbruk?

bruk

Jak się kladzie polbruk?

  • 7 sierpnia, 2022

Zanim rozpocznie się prace związane z kładzeniem kostki brukowej, trzeba ustalić kilka ważnych kwestii. Polbruk w Bydgoszczy oferuje ogród wystawowy, w którym wygodnie można wybierać spośród licznych wzorów i kolorów kostki. 

Na początku należy określić, do czego ma służyć nawierzchnia z kostki, którą chce się wykonać. Może ona służyć jako ścieżka do spacerowania czy podjazd samochodowy przy garażu. Jest to ważna kwestia, ponieważ na chodnikach czy ścieżkach rowerowych grubość kostki wynosi 4 cm, a na nawierzchniach, które wykorzystywane są pod ruch samochodowy grubość kostki powinna wynosić 6 cm. 

Kolejną czynnością, za którą powinno się zabrać, to wykonanie szczegółowego projektu powierzchni. Projekt jest niezbędny, ponieważ wszystkie prace wykonywane są na jego postawie.

 

Przygotowanie nawierzchni

Pierwszą rzeczą, którą powinno się zająć, jeśli chodzi o sam proces układania kostki, to odpowiednie przygotowanie nawierzchni. Należy więc usunąć wierzchnią warstwę gleby, aby można było położyć w tym miejscu kostkę brukową. Proces ten nazywa się korytowaniem, a glebę wydrąża się zazwyczaj na głębokość 20-40 cm.

   

Następnie trzeba dokładnie wyrównać dno w takim otworze i wykonać podbudowę, która wykonywana jest z grubego kruszywa. Należy je odpowiednio wyłożyć na dnie koryta i mocno zagęścić, czyli inaczej ubić. Kolejną ważną kwestią jest to, że grubość takiej podbudowy nie powinna być mniejsza niż 20 cm dla standardowych ścieżek pieszych i tarasów. Nawierzchnie, które będą poddawane większym obciążeniom, takie jak podjazdy, powinny mieć grubszą warstwę podbudowy, wynoszącą około 30-40 cm. 

 

Po przygotowaniu odpowiedniej podbudowy koniecznie trzeba ułożyć brzegi nawierzchni z kostki brukowej. Jeżeli zaplanowane jest położenie kostek o wielkości od 4 cm do 7 cm grubości, obrzeża powinny wynosić po 6 cm. Natomiast dla kostek większych niż podane wymiary trzeba zastosować obrzeżenie o szerokości 8 cm. Jeżeli wszystkie czynności zostały wykonane poprawnie, to w kolejnym etapie przygotowuje się tzw. podsypkę.  

Układanie kostki — polbruk Bydgoszcz

Kiedy nawierzchnia została odpowiednio przygotowana, pora wziąć się za układanie kostki brukowej. Jeżeli wszystkie poprzednie kroki zostały przeprowadzone w poprawny sposób, etap ten nie powinien być trudny. Wystarczy układać jedną kostkę przy drugiej, odpowiednio przybijając je gumowym młotkiem, aby dobrze zakotwiczyły się w podsypce. Dzięki temu nie będą się one przesuwały. 

Kiedy już układanie i przybijanie kostek zostało zrealizowane, należy utrwalić powierzchnię, aby praca nie poszła na marne. Trzeba więc przeprowadzić spoinowanie kostki brukowej. Proces ten polega na wysypaniu na całej nawierzchni piasku kwarcowego, który powchodzi w szczeliny między kostkami. Czynność powtarza się kilka razy, aby przestrzenie między kostką brukową wypełniły się po brzegi. Istnieje również możliwość polania powierzchni z kostkami wodą, żeby woda, poprzez wsiąknięcie w szczeliny, lepiej ubiła piasek. Jeżeli chcesz jednak zamówić usługę układania kostki lub sam materiał, zapoznaj się z ofertą Polbruku w Bydgoszczy.