Na którym palcu nosi się obrączkę? Poradnik
Na którym palcu nosi się obrączkę? Poradnik
Nadszedł ten ważny moment w Twoim życiu? Już za chwilę staniesz na ślubnym kobiercu i powiesz tej drugiej osobie „tak”? To radosna chwila, która jednak niesie za sobą pewne zmiany – nie chodzi tutaj jednak tylko i wyłącznie o zmianę stanu cywilnego, czy potencjalną zmianę nazwiska. Część osób przed ślubem będzie poszukiwała informacji na różne tematy. Jednym z najpopularniejszych pytań jest: na którym palcu nosi się obrączkę? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać.
Obrączki – symbolika i tradycja
Obrączka to prosty pierścionek (który dziś dostępny jest z różnego rodzaju akcentami), który ma symbolizować nieskończoną miłość. Dzięki temu, że obrączka jest zasadniczo okręgiem, nie ma swojego początku ani końca. To właśnie oznacza nieskończoność naszych uczuć. Aby jednak hołdować tradycji, nie wystarczy włożyć obrączki na dowolny palec. Tutaj również obowiązują określone zasady. Na którym palcu nosi się obrączkę? Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, odpowiedzi na pytanie: jak nosić obrączki ślubne należy szukać w starożytnym Egipcie. Tradycję rodem z antycznej kultury, która wielu z nas fascynuje, przejęły kraje zachodnie. Starożytni Egipcjanie wierzyli, że istnieje „żyła miłości” i to ona jest odpowiedzialna za nasze uczucia. Żyła ta miała prowadzić od czwartego palca (licząc oczywiście od kciuka) aż do serca. Stąd właśnie wzięła się nazwa „palec serdeczny i to na nim mamy nosić obrączki ślubne – aby podkreślić naszą miłość i dać znać światu, że znaleźliśmy swoją drugą połówkę. Skoro wiemy już, na którym palcu nosimy obrączkę, pozostaje pytanie: na którą rękę ją włożyć. W Polsce obrączkę tradycyjnie nosi się na ręce prawej.
Czy obrączkę włożymy zawsze na lewą rękę?
Po zrozumieniu symboliki obrączek możemy myśleć, że odpowiedź na pytanie, dotyczące tego, jak ją nosić, jest prosta. Nic bardziej mylnego. O ile w przypadku małżeństwa dwóch Polaków nie będzie z tym problemu, to już małżeństwa, w których mieszają się różne kultury, są w stanie nastręczyć nam pewnych problemów. Skoro żyła miała prowadzić do serca, powinna znajdować się po tej samej stronie, po której znajduje się narząd, odpowiadający w kulturze miłości. Serce znajduje się po lewej stronie naszego ciała, dlatego właśnie obrączkę wkładamy na lewą rękę. Tak odpowie na przykład Belg, Egipcjanin, czy mieszkaniec RPA. Z kolei jeżeli zapytamy o to, jak nosić obrączkę mieszkańca Grecji, Gruzji, czy Rosji, z pewnością odpowie taka jak Polak: na serdecznym palcu prawej dłoni. Jedno jednak jest uniwersalne. Jeżeli zapytamy mieszkańca jakiegokolwiek państwa: na którym palcu nosić obrączkę, z pewnością dowiemy się na serdecznym. W tym przypadku problemów więc nie ma. Noszenie obrączek jest jednak symbolem, a ten dla każdego może być inny. Jeżeli wolisz nosić obrączkę jednak na lewym palcu, a Twoi rodzice i dziadkowie nosili ją na prawym: czy jest w tym coś złego? Nie chodzi o to jak nosić obrączkę. Chodzi o to, żeby ją nosić. Żeby przypominała o ważnym wydarzeniu w życiu, jakim był ślub. Żeby przypominała o Twojej drugiej połówce. Reszta w tym przypadku jest drugorzędna.
O obrączkach ciekawostek kilka
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że obrączki nie zawsze miały taką formę jak dziś. Chociaż tradycja podkreślania zmiany swojego stanu cywilnego wywodzi się ze starożytności, same obrączki od tego czasu ewoluowały. Początkowo, ze względu na wysokie ceny metali (problem z ich pozyskaniem i z obróbką), obrączki były wykonane ze skóry lub z drewna. Gdy ktoś już zdecydował się na obrączkę metalową, zwykle była wykonana z żelaza. Jak się okazuje, również w przypadku tego, jak nosić obrączkę, pojawiają się historyczne rozbieżności. Pewien okres historyczny wiąże się na przykład z noszeniem obrączek na kciuku. Z kolei w związku ze zmieniającą się modą, był czas, że obrączki miały kształt dwóch złączonych dłoni. Z kolei od średniowiecza aż do XX wieku obrączki nosiły głównie kobiety – wśród mężczyzn stały się popularne dopiero podczas I wojny światowej, gdy żołnierze, w obawie, że już nie zobaczą swoich wybranek, zabierali je na front, aby przypominały im, że w domach czeka żona.