Franczyza – jaką wybrać?

Franczyza – jaką wybrać?

  • 16 sierpnia, 2021

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to marzenie wielu osób. Niemniej jednak nie każdy chce samodzielnie wchodzić do świata biznesu. Takim osobom z pomocą przychodzi franczyza – dzięki niej można prowadzić firmę pod znanym szyldem, z małym wsparciem ze strony franczyzodawcy. Którą ofertę franczyzy warto wybrać? Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę, dokonując wyboru?

 

Biznes i pasja

 

Wielu początkujących przedsiębiorców zwraca uwagę na takie aspekty, jak dobry biznesplan czy pozyskanie źródeł finansowania. Niemniej jednak nie wszyscy pamiętają o tym, że firma powinna działać w branży, która przedsiębiorcę pasjonuje. Franczyzodawcy nie zawsze wymagają od franczyzobiorców dużego doświadczenia zawodowego, choć oczywiście jest ono z pewnością atutem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że każdy franczyzodawca oczekuje, że jego parter biznesowy będzie chciał rozwijać się w danej dziedzinie, a więc zdobywać doświadczenie i podnosić swoje kwalifikacje. Tak duże zaangażowanie w prowadzoną działalność gospodarczą jest praktycznie niemożliwe, jeśli firma nie działa w branży, która interesuje przedsiębiorcę. Na ten aspekt szczególnie warto zwrócić uwagę w przypadku wyboru oferty franczyzy. Faktem jest bowiem, że jeśli właściciel chce rozwijać swoją firmę i dobrze czuje się w danej branży, to jego działalność może zacząć przynosić większe zyski. Przyszły franczyzobiorca musi również znać specyfikę branży, w której chce działać. Otóż inaczej pracuje się w restauracji, inaczej zaś w salonie meblowym. W pierwszym przypadku trzeba nastawić się na pracę w weekendy i święta, w drugim zaś na otwarcie punktu już w godzinach porannych.

 

Wymagania franczyzodawców

 

Dokonując wyboru właściwej oferty franczyzy, nie można pominąć wymagań, jakie franczyzobiorcom stawiają franczyzodawcy. Każda opcja przedstawia nieco inną listę wymogów. W większości przypadków dotyczą one doświadczenia zawodowego franczyzobiorcy czy nawet jego wykształcenia, lokalu, w którym ma być prowadzona działalność gospodarcza oraz wkładu własnego. W kontekście miejsca warto zwrócić uwagę na to, że niektóre wymogi podyktowane są przede wszystkim przepisami prawa. Dotyczy to na przykład restauracji czy stacji benzynowych. Tymczasem wkład własny zawsze jest wymagany przez franczyzodawców, jednak różna jest jego wysokość. Czasami bowiem wystarczy posiadać kilka tysięcy złotych na start, w innych przypadkach potrzeba aż kilkudziesięciu tysięcy, aby w ogóle móc zacząć prowadzić swój biznes. Co istotne, wkład własny i tak wynosi mniej, niż gdyby franczyzobiorca zdecydował się założyć się rozwijać firmę od podstaw – wtedy bowiem nakłady finansowe byłyby o wiele wyższe. Spełnienie wymagań franczyzodawców w wielu przypadkach nie jest proste, dlatego należy poszukać takiej oferty, której przedsiębiorca jest w stanie – z technicznego i finansowego punktu widzenia – się podjąć.

 

Jaką franczyzę wybrać?

 

Ofert franczyz na rynku nie brakuje – co rusz nowe firmy decydują się rozwijać właśnie w tym modelu biznesowym. Franczyzobiorcy mają więc możliwość wyboru oferty, która będzie dla nich najkorzystniejsza. Poszukując franczyzodawcy do współpracy, warto sprawdzić oferty na stronie internetowej   https://enterport.pl/tablica-franczyz/pl/. Można tam znaleźć cały katalog franczyz, co z pewnością ułatwi wybór osobom, które chcą otworzyć i rozwijać własną firmę pod skrzydłami franczyzodawcy. Warto przy tym pamiętać, że dobrze wybrana franczyza może nie tylko przynosić duże korzyści finansowe, ale również niemałą satysfakcję z prowadzenia własnego biznesu. Obecnie w modelu franczyzy można założyć firmę w niemal każdej branży, dlatego warto wybrać ją zgodnie z własnymi preferencjami, wykształceniem czy wcześniejszym doświadczeniem zawodowym. Samo dokonanie wyboru oferty franczyzy to pierwszy krok do tego, aby założyć własną firmę w oparciu o pewne sprawdzone standardy. Warto pamiętać o tym, że prowadzenie własnego biznesu ma przynosić nie tylko korzyści finansowe, ale również dawać satysfakcję franczyzobiorcy.