Jak polerować auto? Polerowanie auta krok po kroku

Jak polerować auto? Polerowanie auta krok po kroku

  • 24 sierpnia, 2021

Polerowanie auta przydaje się przy mikrozarysowaniach i niewielkich uszkodzeniach na lakierze. Jeśli chcesz wykonać je dobrze, z pewnością przyda Ci się wiedza nie tylko na temat całego procesu, ale także dotycząca samej karoserii. Jeżeli umiejętnie podejdziesz do sprawy, możesz zyskać błyszczący, dobrze wyglądający lakier – auto zacznie wyglądać, jakbyś właśnie wyjechał prosto z salonu. Jednak, aby wszystko przebiegło pomyślnie, musisz zastosować się do kilku ważnych wskazówek. Pamiętaj także, że jest to proces czasochłonny, który wymaga odpowiedniej precyzji i skupienia. Zatem, jak polerować samochód, żeby osiągnąć oczekiwany efekt?

Jak polerować auto? Od czego zacząć?

Wszystko zależy od tego, dlaczego chcesz polerować auto i jaki efekt chciałbyś osiągnąć. Inaczej wygląda odświeżenie lakieru, aby lśnił, bo to możesz z łatwością zrobić w myjni. Natomiast, gdy Twoje auto jest już wiekowe i widać na nim zarysowania, których chcesz się pozbyć, wówczas musisz zrobić tzw. korektę lakieru. Cały proces wymaga czasu oraz wysiłku, ale zdecydowanie jest tego wart. Doświadczenie przy polerowaniu często jest bardzo potrzebne, aby prawidłowo wykonać tę czynność. Trzeba na pewno wiedzieć, że w lakierach wielowarstwowych, pierwsza, przezroczysta powłoka jest po to, aby chronić lakier, dlatego nie wolno jej usuwać. Niektóre samochody są pokryte lakierem akrylowym, który ma jedną powłokę – barwną i ochronną. Wtenczas jeszcze bardziej należy zachować ostrożność, aby nie przebić się przez nią i nie sprawić, że kolor zacznie zmieniać barwę i schodzić z karoserii.

Zanim przystąpisz do polerowania, musisz upewnić się, czy posiadasz do tego odpowiednie narzędzia. Warto zatem zaopatrzyć się w maszynę polerską oraz maszynę rotacyjną. Dla mniej doświadczonych bezpieczniejsza będzie maszyna mimośrodowa. Oprócz sprzętu ważne jest także posiadanie nakładek polerskich. W przypadku twardych lakierów powinieneś używać szorstkiego padu, przy renowacji przyda się z kolei nieco bardziej miękki. Dobrze też sprawdzają się pady piankowe lub te wykonane z mikrofibry. Nie zapomnij również wyposażyć się w dobrą pastę polerską. Najlepiej mieć przy sobie jej dwa rodzaje – do korekty oraz taką do wygładzania i nabłyszczania. Te wskazówki będą pierwszą odpowiedzią na pytania, jak wypolerować auto i od czego zacząć polerowanie.

Czym polerować auto?

Jako początkujący zapewne zastanawiasz się, czym polerować samochód w sposób bezpieczny i jak wybrać do tego odpowiedni środek. Najważniejszym kosmetykiem przy polerowaniu auta jest pasta polerska. Taki środek ma różne odmiany oraz rodzaje, wszystko zależy od padów i etapu korekty lakieru. Często na sam początek poleca się pastę cuttingową, która sprawdzi się świetnie przy autach z grubą warstwą lakieru. Przy delikatniejszych farbach, zwłaszcza akrylowych, należy sięgnąć po pasty polishingowe, które są średnio ścierne. Na koniec używa się pasty finishingowej, której zadaniem jest usunięcie rys i utrwalenie efektu.

Polerowanie auta — krok po kroku

Cały zabieg, który chcesz przeprowadzić na karoserii swojego auta, z pewnością powinien być przemyślany, a wszystkie czynności wykonane po kolei. Wówczas będziesz mieć pewność, że uzyskasz wymarzony efekt.

  • Krok pierwszy: przed polerowaniem należy dokładnie umyć lakier samochodu, przede wszystkim oczyścić go z brudu, kurzu i pyłu.
  • Krok drugi: warto okleić taśmą zabezpieczającą plastikowe części auta i chromowane elementy.
  • Krok trzeci: na umyte auto nakłada się pastę polerską, która będzie wcierana pod odpowiednim naciskiem i przy użyciu właściwego padu.
  • Krok czwarty: na początek polerowania warto wybrać miękki pad, a także pastę o niskiej ścieralności i obserwować zachowanie lakieru – w razie potrzeby można użyć silniejszych środków.
  • Krok piąty: najlepiej pracować na małej powierzchni i polerować jak z największą starannością.
  • Krok szósty: warto pod ręką mieć ściereczkę z mikrofibry, którą można usunąć nadmiar pasty polerskiej.

Jeśli nie masz doświadczenia w polerowaniu auta, to spróbuj na początku użyć delikatnych materiałów i działać na niewielkim obszarze. Wtedy będziesz mieć pewność, że nie zniszczysz lakieru.