Jak zacząć oszczędzać pieniądze – 5 nietypowych sposobów

Jak zacząć oszczędzać pieniądze – 5 nietypowych sposobów

  • 20 sierpnia, 2021

Oszczędzanie pieniędzy nie jest najmocniejszą stroną Polaków. Z reguły zdecydowanie łatwiej wydać niż odłożyć, choć rozsądek podpowiada, że nawet najdrobniejsze kwoty odkładane z pewną częstotliwością mogą okazać się jedyną deską ratunku w sytuacjach awaryjnych. Jeżeli należysz do osób, które bezustannie i bez zastanowienia wydają, choć jednocześnie pragniesz posiadać jakieś oszczędności i zastanawiasz się, jak zacząć oszczędzać, to wiedz, że sposobów jest całe mnóstwo i niekoniecznie wiążą się z szeregiem wyrzeczeń. Liczy się przede wszystkim konsekwencja, kreatywność oraz pewna doza przedsiębiorczości.

Kontrola podstawą oszczędzania

Jak zacząć oszczędzać pieniądze, by nie pozbawiać się dobrego samopoczucia i nie przestawiać się na ascetyczny tryb życia? Przede wszystkim musisz skrupulatnie policzyć wartość miesięcznych przychodów oraz stałych zobowiązań, bo wbrew pozorom niemożność odłożenia jakiejkolwiek kwoty do skarbonki często wynika z faktu, że po prostu nie wiemy, ile mamy i ile wydajemy. Ludzie, którzy nagle dokonują takiej analizy, są na ogół w ciężkim szoku, dowiadując się, ile pieniędzy wydają na bezsensowne gadżety lub przyjemności, których tak naprawdę nie potrzebują. To pierwszy krok, który pozwoli Ci odrzucić tymczasowo pewne wydatki i zweryfikować, czy jakość życia ulegnie jakiejkolwiek zmianie. Prawdopodobnie wyjdzie Ci na zdrowie rezygnacja z jedzenia niezdrowych przekąsek na mieście. Twój portfel również odczuje pewną różnicę.

Oszczędzaj z bankiem

Instytucje bankowe to firmy, które na ogół kojarzą się z uiszczaniem opłat i regulowaniem zobowiązań kredytowych. Niemniej, posiadając dostęp do bankowości internetowej i korzystając z kart płatniczych, możesz zdecydować się na program oszczędnościowy, który sprawi, że w krótkim czasie odłożysz konkretną sumę na osobnym rachunku. Cały zabieg polega na tym, by końcówka z uiszczanej sumy podczas standardowych zakupów wpływała na konto oszczędnościowe. W ten sposób będziesz mógł odkładać, choć tak naprawdę nie odczujesz tego na co dzień. Zdziwisz się natomiast, gdy po miesiącu zerkniesz na swoje konto i okaże się, że uzbierałeś już dosyć pokaźną sumę. Możesz również zdecydować się na ustalenie określonej kwoty, która będzie każdego miesiąca wpływała na rachunek oszczędnościowy. To doskonały sposób na oszczędzanie, który siłą rzeczy będziesz musiał potraktować jako jedno z zobowiązań, które trzeba zrealizować. Transakcja dokona się automatycznie.

Kupuj tam, gdzie tanio

Brzmi banalnie, ale to doskonały sposób na wprowadzenie zmian, które realnie wpłyną na stan Twojego portfela. Czasami kupujemy w miejscach, które mamy „pod ręką”, choć wystarczy przejść zaledwie kilka metrów dalej, by ten sam produkt kupić w znacznie niższej cenie. Warto również przekonać się do zakupów online, ponieważ ceny w sklepach internetowych bywają o wiele niższe niż w stacjonarnych. Pomysłów na to, jak oszczędzać pieniądze nie brakuje, choć ten właściwie można wprowadzić natychmiastowo i nie wiąże się ze zbyt wielkim poświęceniem z Twojej strony.

Pozbywaj się ciężkich pieniędzy

Zasadniczo chodzi o to, by wszelkie tak zwane drobniaki wrzucać do skarbonki. Ciężki portfel i wysypujące się z niego monety to uciążliwa sprawa, którą można załatwić, wrzucając wszystkie monety do jednego miejsca. Wiele osób w ten sposób odkłada pokaźne sumy. To również idealny sposób na gotówkę, która może się przydać w okresie letnich wakacji.

Używane ubrania. Kupno i sprzedaż

Choć dla wielu osób korzystanie z second handów jest czymś niewyobrażalnym, to jednak obecnie sklepy tego typu oferują bardzo zróżnicowane ubrania, również najlepszych marek i w doskonałej jakości. To dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, bo jak wiadomo, ceny w sieciówkach potrafią zszokować. Warto również pozbywać się nienoszonych rzeczy i wystawiać je na sprzedaż, co również pozwoli Ci odłożyć nieco grosza. Fantastycznym miejscem do tego typu transakcji jest Vinted.