Jak zamontować rolety dzień noc?

rolety

Jak zamontować rolety dzień noc?

  • 19 lutego, 2022

Rolety dzień noc z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów i mieszkań. Wynika to z kilku powodów. Jednym z najważniejszych jest na pewno to, że ten model rolet może być niezwykle praktyczny. Poza tym osłony są niezwykle estetyczne, dlatego z powodzenia pełnią także funkcję dekoracyjną. Dużą zaletą jest także to, że ich montaż jest bardzo łatwy. Jeśli o sposób montażu chodzi, to rolety dzień noc dostępne są w kasecie, na żyłce oraz w wersji wolnowiszącej.

Jak zamontować rolety dzień noc w kasecie?

Model rolet dzień noc w kasecie montowany może być na dwa sposoby. Mowa tu o ich instalacji w sposób bezinwazyjny bądź inwazyjny. Jeśli nie chcesz uszkodzić ramy okiennej, to wystarczy do tego celu wykorzystać taśmę montażową. Natomiast jeśli chodzi o montaż inwazyjny, konieczne jest wykorzystanie także wkrętów. Dzięki temu, że rolety dzień noc najczęściej oferowane są w formie złożonej, to możliwy jest ich montaż na oknie od razu. Do zestawu zawsze dołączona jest instrukcja montażu. Ważne jest, aby się do niej stosować krok po kroku. To gwarancja tego, że rolety na pewno zamontowane zostaną w sposób właściwy.

Montaż rozpoczyna się od usunięcia osłon bocznych. Pamiętać trzeba, aby zrobić to z obu stron kasety. Drugi krok to zdjęcie taśmy dwustronnej, która stanowi element zabezpieczający. Następnie roletę przymierzyć należy do okna i docisnąć ją do skrzydła okiennego. Jeśli rolety dzień noc montowane są w sposób inwazyjny, to trzeba dodatkowo włożyć wkręty w otwory w obudowie rolety. Model najlepiej jest przykręcić do okna przy użyciu wiertarki bądź śrubokręta. Montaż kończy się zamocowaniem prowadnic po obu stronach szyby taśmą dwustronną.

Jak założyć rolety dzień noc z żyłką?

Drugim typem są rolety z żyłką. Takie rolety montowane są bezinwazyjnie. To ich montażu wykorzystać należy taśmę montażową oraz po prostu nożyczki. Rolety dzień noc z żyłką mocowane są na spinkach mocujących, które połączone są z listwą górną. Sama linka poprowadzona musi być przez otwory znajdujące się osłonach bocznych rolety. W przypadku montażu tego modelu bardzo ważne jest ich prawidłowe ustabilizowanie. Oznacza to umieszczenie kawałka taśmy montażowej w tylnej części spinek montażowych. Aby umieścić roletę, należy ją solidnie docisnąć, a następnie przykleić do skrzydła okiennego. Na tym montaż rolet dzień noc z żyłką jeszcze się nie kończy. Kolejnym krokiem jest poprowadzenie luźno wiszących linek przez otwory znajdujące się w belce rolety. Ostatni etap polega na założeniu klipsów mocujących na dolną część ramy skrzydła oraz przeprowadzeniu i naciągnięciu żyłki z obu stron.

Wolno wiszące rolety dzień noc – jak zamontować? 

Trzecim modelem rolet dzień na noc są modele wolno wiszące. W ich przypadku konieczne jest przykręcenie konstrukcji do ściany nad wnęką okienną lub do sufitu. Aby to zrobić, należy złożyć roletę. Pierwszy krok to jej rozwinięcie i przymierzenie do danego punktu. To najlepszy sposób na znalezienie dla rolety najbardziej dogodnego miejsca do jej zamocowania. Bardzo istotne jest tutaj to, aby właściwie wyśrodkować tkaninę. Poza tym ważne jest, aby dolna belka odciążająca znajdowała się przynajmniej kilka milimetrów nad podłogą lub parapetem. Do sprawdzenia prawidłowej pozycji rolety najlepiej jest wykorzystać poziomicę. Po wybraniu konkretnego miejsca dla rolety należy je oznaczyć. W tym celu wystarczy ołówkiem zaznaczyć punkty, w których osłona ma być przymocowana. W oznaczonych miejscach należy wywiercić otwory, a następnie włożyć w nie kołki rozporowe. Ostatni krok to przykręcenie spinek mocujących do ściany lub sufitu i przytwierdzenie mechanizmu rolety.

Wiedząc, jak montować rolety dzień noc, warto jeszcze powiedzieć kilka słów na temat tego, jak właściwie je wyregulować. Po pewnym czasie użytkowania, pasy materiału rolet dzień noc mogą się nieco przekrzywić. Wówczas konieczna jest regulacja rolety. Robi się to tak samo, jak montowało się roletę. Co jednak istotne, proces powinien zostać przeprowadzony bardzo uważnie. Wszystko po to, aby nie uszkodzić tkaniny.