Najczęstsze choroby układu pokarmowego

Najczęstsze choroby układu pokarmowego

  • 10 grudnia, 2020

Układ pokarmowy to bardzo ważny system w organizmie każdego człowieka. Jest on odpowiedzialny za trawienie pokarmów, a także przyswajanie składników odżywczych i wydalanie resztek, które nie zostały przez nas przetworzone w żaden sposób. Od tego, czy układ pokarmowy funkcjonuje prawidłowo, zależy wiele innych kwestii. Dlatego wszelkie choroby układu pokarmowego zwykle wiążą się z poważnymi konsekwencjami. Warto wiedzieć, jakie dolegliwości zdarzają się najczęściej oraz z czym się one wiążą, jak przebiega diagnoza oraz skuteczne leczenie. 

Choroby układu pokarmowego 

Istnieją bardzo różne choroby układu pokarmowego. Mogą one dotyczyć poszczególnych jego odcinków. W górnych odcinkach może mieć miejsce np. zapalenie przełyku, żylaki lub różne zmiany nowotworowe. Jednak warto zaznaczyć, że zdecydowana większość chorób dotyczy żołądka. Należą do nich między innymi zapalenie błony śluzowej, zakażenie Helicobacter, refluks, choroby wrzodowe, czy nowotworowe. Wiele chorób może się także rozwinąć w obrębie jelita. Może tam mieć miejsce ostre lub przewlekłe zapalenie. przepuklina, nowotwór jelita grubego, a także uchyłki. 

Zastanawiając się, jakie są choroby układu pokarmowego, warto także wspomnieć o innej grupie dolegliwości. Należy do nich między innymi wirusowe zapalenie wątroby, marskość, kamica żółciowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego, a także ostre zapalenie trzustki oraz rak trzustki, który jest najbardziej niebezpieczny. 

Bardzo często zdarza się także zapalanie wyrostka robaczkowego, które kończy się operacją. Nie można też pominąć chorób, które wywołują pasożyty takie jak np. tasiemiec, włośnice, owsiki czy glista ludzka.

Jakie są objawy układu pokarmowego?

Najczęstsze choroby układu pokarmowego, dają specyficzne objawy. Różnią się one w zależności od tego, którego odcinka układu pokarmowego dotyczą. Wśród częstych objawów warto wymienić: 

  • zgagę, 
  • bóle brzucha, 
  • wzdęcia, 
  • wymioty, 
  • biegunkę, 
  • zaparcia, 
  • krwawienie z odbytu, 
  • nudności itd. 

Każda z tych dolegliwości może wskazywać na występowanie pewnej dysfunkcji układu pokarmowego. Wywiad lekarski i rożne badania z pewnością pozwolą określić, co dokładnie jest przyczyną. Nie warto lekceważyć problemów. Nawet najmniejsze symptomy mogą świadczyć o czymś niepokojącym. Warto zaznaczyć, że biegunka oraz wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia. Dlatego, tak ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów i elektrolitów. 

Wiele dolegliwości można zwalczyć domowymi sposobami, jednak nie zawsze jest to możliwe. W razie zauważenia u siebie niepokojących dolegliwości należy zgłosić się do lekarza. Czasem nawet pozornie drobne objawy, mogą świadczyć o rozwijaniu się poważnej choroby np. nowotworu, którego wyleczenie jest możliwe tylko dzięki szybkiej diagnozie. Jest to bardzo ważne. 

Leczenie chorób układu pokarmowego 

Istnieją różne metody leczenia chorób, które dotykają układu pokarmowego. Ich dobór jest zależny od przyczyn. Jednak zawsze konieczne jest przeprowadzenie właściwej diagnozy. W większości przypadków wystarczy stosowanie właściwych środków farmakologicznych. W wielu przypadkach wskazana jest także lekkostrawna dieta. Zaleca się także zdrowy tryb życia oraz unikanie stresu. 

Niestety w niektórych przypadkach nie obejdzie się bez leczenia operacyjnego. Ma to miejsce np. przy zapalaniu wyrostka, lub przy chorobach nowotworowych. Dzięki przeprowadzaniu operacji można uratować życie!

Nie od dzisiaj jednak wiadomo, że lepiej przeciwdziałać niż leczyć. Najskuteczniejszymi sposobami, jest właściwa dieta, dużo ruchu oraz higiena. Warto o tym pamiętać i stosować właściwe zasady w codziennym życiu, w trosce o swoje zdrowie i życie. 

Choroby układu pokarmowego mogą dotknąć każdego, bez względu na rodzaj żywności, po którą się sięga oraz na styl życia. Warto jednak stosować właściwą profilaktykę, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko. Dobrze jest też pamiętać o częstych badaniach kontrolnych. Dzięki nim można zapobiec poważnym dolegliwościom lub wystarczająco wcześnie wdrożyć niezbędne leczenie.